Chystáte se na dovolenou a chcete vědět, v které zemi levně natankovat?

Oproti loňskému roku ceny paliv výrazně klesly. Zatímco průměrná cena nafty byla před rokem v EU více než 47 Kč/l a průměrná cena Naturalu 95 mírně pod 50 Kč/l, aktuálně stojí nafta v EU průměrně 36,88 Kč/l a benzín 41,08 Kč/l. Vyplývá to z aktuálních dat EK zveřejněných ve čtvrtek 15. 6. Proto se vyplatí podívat se, jaké jsou v jednotlivých zemích ceny.

U nás jsou ceny pohonných hmot ve srovnání s ostatními zeměmi relativně nízko. K tradičně nejlevnějším zemím ale patří Bulharsko, kde aktuálně stojí nafta 29,32 Kč/l a benzín 30,70 Kč/l, což je nejnižší cena v celé EU.

Nejvyšší ceny vykazují skandinávské země – nejdražší nafta je ve Švédsku, kde je litr oproti tuzemsku dražší o více než 13 korun. Hned za Skandinávií následují například Itálie, Francie, Německo, ale i Řecko. Ve srovnání s naší republikou je v těchto zemích litr paliva dražší v průměru o 6 až 8 korun.

Pokud jde o naftu, je oproti České republice v průměru levnější jen ve třech zemích EU. S průměrnou cenou přes 31 Kč/l je diesel nejlevnější za poslední dva roky.

„Levnější naftu v současnosti natankujete jen v Litvě, Bulharsku a na Maltě. Je to dáno i dočasně sníženou spotřební daní v Česku. Její plánovaný návrat na původní úroveň zvedne finální cenu o cca 1,80 Kč/l, vč. DPH,“ popisuje Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která je autorizovaným distributorem tankovacích karet Shell. V Chorvatsku pak vychází litr nafty asi o 2,60 koruny dráž, v Rakousku a Maďarsku shodně asi o 4,40 Kč dráž a v Itálii si český turista připlatí více než 8 Kč na litru nafty.

Také benzín je v Česku relativně levný, v průměru bezmála o korunu levnější než na Slovensku nebo v Rakousku. Mírně dražší je i Maďarsko a výrazně – více než o 7 Kč/l – je průměrná cena vyšší v Německu. Na druhou stranu více než o 3 Kč/l je Natural 95 levnější ve Slovinsku, v Chorvatsku průměrně ušetříte necelé 3 Kč/l. Přitom ještě začátkem června bylo Chorvatsko levnější o více než 4 Kč/l.

Stále je ale řeč o průměrných cenách. „Platí, že u čerpacích stanic v exponovaných lokalitách – tedy na hlavních dopravních tazích i těsně před hranicemi států – bývají paliva nadprůměrně drahá. Pokud si chce motorista tankování optimálně rozvrhnout s cílem ušetřit, je třeba s takovými cenovými výkyvy počítat,“ doporučuje Damir Duraković.

Přehled cen v jednotlivých zemích si můžete stáhnout v přiložených tabulkách jak pro naftu, tak benzín.

 

Zdroj: Axigon.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code