Chystáte se přezout na zimní pneu? Autoklub ČR otestoval, které jsou nejlepší

Letos, jako i v minulosti, otestoval Autoklub České republiky pneumatiky různých značek tak, aby motoristům usnadnil výběr těch nejvhodnějších. V testu před letošní zimní sezónou se i na základě podnětů od motoristů rozhodl poprvé srovnávat vlastnosti zimních a univerzálních celoročních pneumatik. Cílem bylo vyhodnotit vlastnosti dezénů v provozu za všech klimatických podmínek, které mohou v průběhu zimy nastat.

Celkově bylo zkoumáno patnáct plášťů rozměru 205/55 R16, z toho sedm celoročních. Test Autoklubu ČR přináší souhrnnou  informaci o vlastnostech testovaných produktů v poměru k referenční pneumatice, která má index 100.Výsledky testu jsou v příloze tohoto článku.

„Cílem testování Autoklubu ČR je informovat řidiče o  vlastnostech testovaných výrobků. Z řad řidičské veřejnosti se často potkáváme s dotazy, zda je vhodné obutí celoročními pneumatikami, nebo je lepší před  sezonou přezouvat. Proto jsme se před letošní zimou rozhodli pro velký test, ve kterém zkoumáme vlastnosti obou typů a lze je mezi sebou porovnat,“ vysvětlil  Libor Budina, manažer Road Safety Autoklubu ČR.

Testování probíhalo na suché, mokré a zasněžené vozovce, ideální zimní podmínky poskytlo horské údolí ve  švýcarském Ulrichenu na úpatí Alp. Vlastnosti pneumatik se zkoušely v celkem 16 disciplínách. Prostřednictvím záznamové techniky je objektivně zkoumána  reakce při akceleraci, brzdění, mezní hranice vzniku aquaplaningu v podélném i příčném směru. Na suché vozovce se měří hlučnost a valivý odpor. Naopak na  sněhem pokryté trati se testuje trakce v prokluzu kol. Na kruhové dráze s mokrým povrchem se měří čas vozu v obou směrech. Na okruzích pak v tzv. Handlingu  licencovaní zkušební jezdci testují ovladatelnost vozu, posuzuje se čas na kolo.

.

Důležité je i subjektivní hodnocení odezvy vozu na řízení a jeho stabilita. Testovací  řidiči pochopitelně nevědí, s jakým obutím startují. „Výsledky testů napomohou spotřebiteli vybrat si takovou pneumatiku, která bude nejvíce vyhovovat jeho  potřebám. Spotřebitel by měl sledovat ty parametry, které jsou pro něj klíčové. Jiné preference bude mít řidič, který jezdí povětšinou ve městě, kde po většinu  zimy panuje spíše mokro nebo suchý mráz, jiné ten, co řídí ve vyšších nadmořských výškách, kde je častěji sníh na vozovkách,“ uvedl Libor Budina.

Výsledky testu Autoklubu ČR 2020:
Rozměr 205/55 R16
1. Bridgestone Blizzak LM-005
2. Goodyear UltraGrip 9+
3. Continental AllSeasonContact
4. Michelin CrossClimate+
5. Goodyear Vector 4Seasons Gen 2
6. Michelin Alpin 6
7. Bridgestone Weather Control A005
8. Dunlop Winter Sport 5
9. Maxxis WP6 Premitra Snow
10. Yokohama BluEarth 4S AW21
11. Debica Frigo HP2
12. Nokian WR Snowproof
13. Hankook Kinergy 4S2
14. Kormoran All Season
15. Imperial SnowDragon UHP

.

Podrobné výsledky:

Výsledky testu pneu

Zdroj: Autoklub ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code