Jezdíte v autě samy a myslíte si, že jste v bezpečí před infekcí? Omyl
Na to, že při pohybu na spoustě míst, včetně hromadných dopravních prostředků potřebujeme roušku, jsme si již téměř všichni zvykli. Zároveň to ale vyvolává pocit, že pokud pojedeme vlastním autem, jsme v bezpečí. Nic ale není víc vzdáleno realitě víc, než tento dojem.
Nosíme na obličeji ochranu v podobě roušek, respirátorů, dodržujeme rozestupy a nezdržujeme se nikde déle, než situace vyžaduje. Poctivě si dezinfikujeme ruce, nosíme rukavice, a i doma kašleme do loketní jamky. Pak ale nasedneme do auta, ledabyle si sundáme roušku a dotýkáme se neočištěných povrchů v interiéru našeho vozu. Všechno špatně!
Neuvědomujete si totiž, že si s sebou zpátky do vozu přenášíme vše, v čem jsme se pohybovali předtím. Problém tedy není to, že by nás snad auto nechránilo před vnějším prostředím. Během cesty autem je šance na nákazu od lidí na ulici nulová. Problém ale je, že když si do něj přineseme nezvaného návštěvníka, ať už na rukou nebo na klasické roušce, má dostatek času, aby se s námi důvěrně sblížil. V autě se obecně viry a bakterie kupí podobně jako na veřejných toaletách. Na nich se přitom moc bezpečně necítíme. Proč bychom tedy měli trávit čas v takto zamořeném prostoru, kde jsme koncentraci lačných bakterií a zákeřnýchvirů vystaveni ještě mnohonásobně více?
Nutná očista
I když bychom měli čištění auta věnovat pozornost celoročně a bez ohledu na zvýšení nebezpečí vyvolané epidemií, řada z nás to nedělá. Připomeňem si proto hlavní zásady ochrany zdraví v autě. Exteriér i interiér má mnoho ploch, které jsou přímo určené k dotyku. Klikami dveří a kufru počínaje, volantem, blinkry, ovládacími tlačítky infotainmentu a stahování okýnek, řadicí pákou a zrcátky konče. O sedadlech a oknech ani nemluvíme. A právě tato nejfrekventovanější místa dotyku je třeba pravidelně dezinfikovat. A všechny ostatní plochy pro jistotu taky.
Dezinfekce
Pokud je v dezinfekci nejméně 70 % alkoholu, bezpečně ničí bakterie, viry, a konkrétně také koronaviry. Při použití uvnitř vozu je ale potřeba dát si pozor na to, abychom nepoškodili citlivé povrchy, ať už jde o měkčené plasty, kůži, potahy a podobně. Ideální je, přečíst si před použitím návod, nebo se rovnou zeptat prodávajícího, jaký přípravek doporučuje. V případě je možné použít i klasickou mýdlovou vodu, vhodné jsou i dezinfekční ubrousky. A pak to vezměte pěkně od podlahy. Nebo odshora. Ale poctivě.
Nejdříve auto pořádně ukliďte, vysajte a omyjte dlouho nemyté povrchy. Teprve potom přijde na řadu dezinfekce. Nejlepší je použít hadřík z mikrovláken, který zabraňuje zbytečnému odření citlivých povrchů.
U základní dezinfekce, kterou bychom měli zařadit do naší běžné rutiny, je potřeba otřít všechny plochy, kterých se řidič nebo spolujezdci dotýkají. Jde tedy hlavně o kliky dveří, volant, odkládací přihrádky a jednotlivá madla či řadicí páku nebo zpětné zrcátko. Zapomínat by se nemělo ani na samotné klíče od vozu. Jednou za čas je také dobré provést kompletní dezinfekci vozu, se kterou vám rádi pomůžou v autorizovaném servisu, například automobilka KIA v těchto dnech nabízí všem zákazníkům dezinfekci interiéru vozu a klimatizace speciálními prostředky, ale také ošetření vozu ozonem, který 100 % neutralizuje vnitřní prostřední vozidla.
Klimatizace
Komplexní dezinfekce auta by měla zahrnovat také klimatizaci, která je dlouhodobým semeništěm virů a bakterií a kterou je třeba čistit alespoň jednou ročně. Do ventilace se během provozu dostává pyl, smog, bakterie, viry a další nečistoty. Ty se usazují v potrubí ventilace a výměníku klimatizační jednotky, kde je vlhké prostředí a kde tak mohouviry a bakterie přežívat a množit se. Ideální čas na očistu klimatizace je samozřejmě po zimě. V opačném případě totiž všechno, co bylo uloženo v jejích útrobách a čemu jsme dosud nevěnovali větší pozornost, s prvním jarním zapnutím klimatizace začne doslova skotačit po celém prostoru vozidla.
Pokud nechcete nebo nemůžete do servisu, vyzkoušejte třeba biocidní dezinfekční přípravek ve spreji. Jde o tlakovou nádobu, která se aplikuje uvnitř vozu při spuštěné ventilaci. Během 15 minut svou šikovnou cirkulací dezinfikuje klimatizaci, interiér i celou ventilační soustavu vozu. Koupit ho můžete například na benzinové pumpě.
Od řidiče se držte co nejdál
Pokud cestujeme v jednom autě ve více lidech (zvlášť pokud nejde o členy domácnosti), měli bychom se vzájemně chránit rouškami či respirátory. V těchto dnech ani nebudeme za nezdvořáka, pokud si nepřisedneme hned k řidiči, ale sedneme si od něj co nejdál. Pokud je vás v autě více, zahrajte si hru na vytvoření co největšího prostoru mezi sebou. Nebojte se otevřít si i okénko, pokud to podzimní počasí dovolí.
Hlavně klid
Panika nepomáhá řešení žádné situace, ani za volantem, ani v životě. Chraňte se proto, ale berte vše s klidem. Psychická pohoda je pro naši obranyschopnost zásadní a i když se nám často život obrátil naruby, není třeba panikařit a přemýšlet nad nejhoršími možnými scénáři.
Nezapomeňte:
• Auto ukliďte, vyluxujte a otřete prach
• Použije dezinfekci s alespoň 70% obsahem alkoholu, dezinfekční ubrousky nebo mýdlovou vodu. Ujistěte se, že nepoškodí plasty nebo kůži v interiéru.
• Vydezinfikujte hlavně:
o Klíče od vozu
o Kliky u dveří zevnitř i zvenku
o Kliku od víka kufru
o Volant
o Zpětné zrcátko, tlačítka ovládající postranní zrcátka a okna
o Řadicí páku
o Ruční brzdu
o Celou přístrojovou desku a všechna tlačítka a páčky, která při řízení používáte, od světel přes stěrače až po ovládací tlačítka infotainmentu
o Madla všech dveří
o Jakékoli další povrchy, kterých se vy nebo spolujezdci dotýkáte