Dálniční známku už nebudeme lepit na sklo

Po 25 letech končí dálniční známky v podobě, v jaké ji dnes známe. Dálniční známky se v Česku poprvé objevily před 25 lety v roce 1995. Tehdy bylo zpoplatněno 570 kilometrů z celkových 651 kilometrů tehdejší sítě dálnic a silnic dálničního typu. Nové elektronické dálniční známky budou platit na 1024 kilometrech zpoplatněných komunikací.
Od prosince budou v prodeji nové elektronické dálniční známky platné od roku 2021. Vítanou změnou bude možnost libovolně nastavit datum začátku jejich platnosti, a to až 90 dní předem. Hlavním prodejním kanálem bude internetový obchod na webu www.edalnice.cz.
Elektronická dálniční známka se od té klasické neliší jen způsobem prodeje a tím, že už nebude třeba ji vylepovat na auto a po skončení platnosti složitě ze skla seškrabovat. Roční známka bude platná 365 dní a půjde ji koupit kdykoliv během roku. Řidiči si už tedy nemusí kupovat roční dálniční kupón na konci ledna na poslední chvíli. Systém umožní její zakoupení s devadesátidenním předstihem a začátek platnosti půjde nastavit podle toho, kdy se řidič rozhodne použít dálnici. Zároveň přijde krátkou textovou zprávou upozornění o konci platnosti dálniční známky.
.
Kdo bez poplatku?

Dálnice mají automaticky bez poplatku:

  • elektromobily
  • auta na vodíkový pohon nebo v kombinaci s jiným palivem s emisemi CO2 pod 50 g/km
  • osoby se zdravotním postižením s průkazem ZTP nebo ZTP/P. Ty nemusí osvobození ani předem oznamovat.Pokud ekologický automobil nemá přidělenu speciální značku EL, musí tzv. osvobození oznámit vyplněním on-line formuláře na webu www.edalnice.cz. Ten bude možné odeslat v elektronické podobě (přes datovou schránku nebo s ověřeným elektronickým podpisem) nebo v listinné podobě s úředně ověřeným podpisem poštou nebo také osobně odevzdat v sídle Státního fondu dopravní infrastruktury.
    ..

    Kolik stojí?
  • Cena zůstává pro příští rok stejná, roční známka bude stát 1 500 Kč, měsíční 440 Kč a desetidenní 310 Kč. Nově bude snazší také hromadný nákup například pro flotily firemních vozů.
  • Vozidla na zemní plyn nebo biometan mají dálniční poplatek levnější. Roční je vyjde na 750 Kč, měsíční na 220 Kč a desetidenní na 155 Kč a bude je možné stejně jako standardní koupit přímo na www.edalnice.cz.

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code