Dakar 2025 pojede i Dacie, pilotovaná Sebastienem Loebem

Automobilka Dacia potvrdila, že od roku 2025 bude startovat v mistrovství světa v rallye, jehož vrcholem bude Dakar, již více než 40 let soutěž pro více než 60 národností a 500 dobrodruhů.

Rallye Dakar bude pro značku Dacia testovacím polem a laboratoří nápadů. Bude to příležitost otestovat a vyzkoušet nová technologická řešení a také o volbu energie k pohonu vozu. Ještě předtím ale prototypy Dacia budou vyzkoušeny již v roce 2024 na marocké rallye (Rallye du Maroc).

Dacia se při realizaci tohoto projektu opírá o schopnosti skupiny Renault a britské motoristické a inženýrské skupiny Prodrive, jejíž zkušenosti s vývojem prototypů pro rallye-raid jsou světově proslulé.

Společnost Prodrive je již téměř 40 let jedním z hlavních hráčů v celosvětovém motorsportu a pomáhá značkám vyhrávat četná mezinárodní mistrovství.

Prodrive se účastní Rallye Dakar a Rallye-Raid od roku 2020, přičemž se zúčastnil posledních tří dakarských rallye s vozy navrženými a řízenými vlastními týmy a v letech 2022 a 2023 dosáhl druhého místa v celkovém pořadí se Sébastienem Loebem, který je nyní součástí nového týmu Dacia.

Sébastian Loeb a Cristina Gutierrez Herrero

Od roku 2024, včetně testovacích fází, budou za značku Dacia oficiálně závodit devítinásobný francouzský mistr světa v rallye Sébastien Loeb a španělská jezdkyně rallye Cristina Gutiérrez Herrero

Španělská jezdkyně Cristina Gutierrez Herrero se v roce 2017 stala první španělskou ženou v kategorii automobilů, která dokončila Rallye Dakar. Je jí pouhých 31 let a v letech 2017 až 2023 se zúčastnila už celkem 7 dakarských rallye. Cristina je od roku 2012 také mistryní Španělska v rallye v terénních vozech (kategorie žen).

in Holjes, Sweden on June 30, 2023.

Devětačtyřicetiletý francouzský jezdec Sébastien Loeb vyhrál v letech 2004 až 2012 devětkrát v řadě mistrovství světa v rallye. Loeb se Dakaru účastní od roku 2016. Od roku 2021 se Rallye Dakar účastnil za volantem vozu Bahrain Raid Xtreme Hunter, který navrhl a provozuje britský tým Prodrive.

in Holjes, Sweden on June 30, 2023.

Je jedním z nejúspěšnějších jezdců v motoristickém sportu a často je považován za nejlepšího jezdce rallye všech dob.

Soutěžní DACIA bude jezdit na syntetické palivo

Prototyp Dacia bude jezdit na syntetické testovací palivo dodané společností Aramco, světovým lídrem v oblasti energetiky a chemického průmyslu.

Syntetická paliva společnosti Aramco se vyrábějí kombinací obnovitelného vodíku a zachyceného CO2, což vede k výrobě nízkouhlíkového paliva kompatibilního s dnešními motory. Rallye Dakar je pro značku Dacia ideálním testovacím místem pro tuto technologii.

O společnosti DACIA

Dacia, která se zrodila v roce 1968 a od roku 2004 byla uvedena na trh v celé Evropě a středomořských zemích, vždy nabízela vozy s nejlepším poměrem cena/výkon, přičemž neustále nově definovala to nejdůležitější. Dacia, která mění pravidla hry, nabízí jednoduché, víceúčelové a spolehlivé vozy, které jsou v souladu s životním stylem zákazníků. Modely Dacia se staly referencí na trhu: Duster, cenově nejdostupnější SUV, Spring, šampion dostupné elektromobility v Evropě, Sandero, nejprodávanější vůz mezi evropskými soukromými zákazníky. Dacia je značkou skupiny Renault, která je zastoupena ve 44 zemích. Od roku 2004 prodala Dacia více než 8 milionů vozů.

 

Zdroj: Dacia, Renault Česká republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code