Nejdelší motocykl světa se o víkendu vrátí do místa svého vzniku

Na jubilejním 25. ročníku Mezinárodního srazu „nejdelších motocyklů světa“ představí  v Krásné Lípě ve dnech 26. až 28. srpna 2023 Národní technické muzeum provozní exponát, stroj ČechieBöhmerland 600, cestovní model z roku 1930, který se dochoval pouze ve dvou kusech.

Tento „nejdelší motocykl světa“ je dnes jedním ze sběratelsky nejvyhledávanějších motocyklů vůbec. Do dnešních dnů se dochovalo pouze několik desítek strojů roztroušených po celém světě. Zhruba polovina všech dnes dochovaných kusů se každoročně sjíždí do místa jejich vzniku, do severočeského města Krásná Lípa.

Vlastnit stroj značky ČechieBöhmerland je snem každého významného motocyklového muzea a jeho získání je dnes velmi obtížné. „Národní technické muzeum vlastní ve svých sbírkách hned dva tyto vyhledávané klenoty. S jedním z nich se muzeum aktivně zúčastní i letošního ročníku srazu.

Pro jubilejní 25. ročník muzeum připravilo stroj ČechieBöhmerland 600, cestovní model z roku 1930. Tento vzácný motocykl je součástí sbírek muzea již od roku 1964. V restaurátorských dílnách NTM byl uveden do provozuschopného stavu a je tak možnost předvádět ho v chodu. Dle dostupných informací existuje stejný model pouze ve dvou kusech. Stroj ze sbírek Národního technického muzea je však jediný, který i po více než 80 letech stále jezdí, “popsal účast muzea na srazu Arnošt Nezmeškal, ředitel Muzea dopravy NTM.

Zdroj: NTM

Zdroj foto: NTM

Zdroj foto: Mirek256, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code