Nejen auta. Solární plastika vytváří obrazový a zvukový zážitek

Lexus představil exponát s názvem „8 minut a 20 sekund“ nizozemské autorky solárních návrhů Marjany van Aubelové, který je nyní k vidění v Miami. Působivá solární plastika přetváří koncepční vůz LF-ZC (zkr. Lexus Future Zero-emission Catalyst) v interaktivní zážitek prostřednictvím solárních článků.

Název projektu odkazuje na dobu, za kterou sluneční světlo doputuje na Zemi. Využívá technologii organické fotovoltaiky, což jsou průhledné a zároveň pestrobarevné solární články třetí generace, které proměňují model LF-ZC do podoby grafického vzoru ve stejném měřítku jako samotný koncepční vůz.

Exponát je prvním veřejným projektem Marjan van Aubelové v Miami. K realizaci tohoto projektu napomohl návrh společnosti Random Studio, která se zabývá prostorovým a zážitkovým designem.

Exponát „8 minut a 20 sekund“ reaguje na pohyb okolních diváků, když si jej prohlížejí z různých úhlů pohledu. Prostřednictvím čtveřice samostatných pohybových senzorů se aktivuje světlo, které se následně odráží a vlní jako voda u základny exponátu, která představuje podvozkovou platformu tohoto elektromobilu.

Shromažďuje sluneční energii pomocí fotovoltaických desek

Plastika po celý den shromažďuje sluneční energii prostřednictvím organických fotovoltaických desek. Tyto solární články akumulují energii do baterií nenápadně zabudovaných do základny plastiky. Pomalé a nepřetržité shromažďování postupně kulminuje s cílem uchovat zásobu energie ze slunce, a pomoci tak udržet podmanivou grafiku a funkce této plastiky.

Exponát produkuje pohlcující melodii, kdy splétá hřejivé smyčcové nástroje, jemné tóny klavíru a zvonkohru v harmonii s okolním prostředím. Melodii čas od času zdobí ptačí zpěv a další zvukové efekty. Do kompozice se nepravidelně přidávají tóny bambusového dřeva (s nenápadným poukazem na bambusový materiál v kabině původního vozu) s cílem začlenit do sluchového zážitku i tuto esenci.

Projekt byl vytvořen v rámci druhého roku partnerské spolupráce značky Lexus s ICA Miami a současně je šestým exponátem značky v rámci přehlídek Miami Art & Design Week.

Marjan Van Aubelová, je známou návrhářkou nábytku a prvků osvětlení, stejně jako veřejných instalací. Její práce se pohybuje mezi solárními technologiemi a uměleckým designem. Její díla jsou zastoupena ve sbírkách prestižních institucí, jako jsou MoMA, Vitra Design Museum, Stedelijk Museum nebo Victoria and Albert Museum.

„Přivést koncepční vůz LF-ZC k životu byla radost. Étos značky Lexus se zaměřením na inovace, řemeslné zpracování a využívání nových materiálů ladí s mojí návrhářskou praxí. Tato instalace vybízí návštěvníky interaktivně pracovat se světlem i barvami a aktivně je zapojuje, aby si sami představili udržitelnější a pozitivnější budoucnost. Díky tomuto partnerství jsem mohla odvyprávět nový příběh o krásných způsobech výroby energie,“ uvedla Marjan van Aubelová.

INSTITUT MODERNÍHO UMĚNÍ ICA MIAMI

Institut moderního umění v Miami (ICA Miami) podporuje neustálé experimentování ve světě současného umění, rozvoj nových vědeckých poznatků a výměnu umění a myšlenek v celém regionu Miami i na mezinárodní úrovni. ICA Miami prostřednictvím dynamického kalendáře výstav a programů i vlastních sbírek poskytuje důležitou mezinárodní platformu pro práci místních, začínajících a dosud málo uznávaných umělců s cílem podpořit veřejné ocenění a pochopení nejprogresivnějšího umění naší doby. Institut moderního umění ICA Miami, založený v roce 2014, otevřel 1. prosince 2017 své nové stálé sídlo v oblíbené čtvrti Miami Design District. Centrální poloha muzea z něj činí pomyslnou kotvu celé komunity a posiluje jeho roli v rozvoji kulturní gramotnosti napříč oblastí Miami. Muzeum nabízí vstup zdarma, a divákům tak po celý rok zprostředkuje volně dostupné špičkové umění.

RANDOM STUDIO

Random je návrhářské studio prostorových zážitků. Společnost s certifikací B-corp sídlí v Amsterdamu a Paříži. Studio se zaměřuje na vytváření prostor, které se mění a vyvíjejí na základě interakce s lidmi, architekturou, přírodou a technologiemi.

Zdroj: Lexus, Toyota Central Europe – Czech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code