Nová doba – auta začínají radit řidičům

Při delším používání poznáte všechny přednosti i slabiny svého auta a víte, jak bude reagovat na daném povrchu silnice, nebo počasí. Naše auto na nás doposud nijak nemohlo reagovat. To se ale pomalu začíná měnit a to, čemu se říká umělá intelogence, začíná pronikat i pod kapoty našich vozů. Tím, co nás čeká v nejbližší době tak, jak to představil například Ford, je nová generace komunikačního a zábavního systému Ford SYNC 4, která se poprvé představí v novém elektromobilu Mach-E. Ta se učí z chování řidiče a dává mu chytrá doporučení, například svému řidiči připomene pravidelný hovor, návštěvu fitness centra v obvyklém čase nebo zastávku v oblíbené kavárně.

Systém SYNC propojuje řidiče s okolním světem, aniž by ho nadměrně rozptyloval. Nabízí konverzační ovládání hlasem, hledání na internetu nebo strojové učení z předchozího chování řidiče. V Mustangu Mach-E lze uživatelsky měnit více než 80 různých nastavení, od teploty v kabině přes polohu sedadel až po osvětlení vnitřního prostoru. Systém umí také rozpoznat jednotlivé řidiče podle jejich telefonu nebo klíče a přenastavit vůz ještě předtím, než nasednou.

Díky strojovému učení navíc SYNC lépe chápe obvyklé chování řidiče a průběžně se mu přizpůsobuje. Nová generace palubního systému si zapamatuje obvyklé trasy a ve správný čas doporučí správný úkon, aby se řidič mohl co nejvíce soustředit na řízení a sledování provozu.

Ovládací rozhraní systému SYNC je v Mustangu Mach-E tvořeno dotykovou obrazovkou s rozlišením Full HD a úhlopříčkou 15,5 palce (39 cm), doplněnou o jediný fyzický ovladač v dolní části. Grafické prostředí bylo zjednodušeno tak, aby se v něm řidič při letmém pohledu zorientoval snadněji a rychleji. Používat lze ovládací gesta zažitá z chytrých telefonů, jako je zvětšování/zmenšování oddálením a přiblížením prstů nebo otáčení obrazu dvěma prsty.

Grafické rozhraní infotainmentu SYNC bylo optimalizována tak, aby řidič nikdy nebyl od požadované aplikace, informace nebo ovládacího prvku vzdálen více než na dva dotyky. Velká obrazovka a inovativní uspořádání do karet, umožňují souběžně zobrazit několik aplikací, takže se už například nestane, že příchozí telefonát překryje obrazovku navigace zrovna v okamžiku, kdy se blíží odbočka.

Řadu funkcí a nastavení Mustangu Mach-E si zákazníci budou moci předkonfigurovat přes webové rozhraní nebo v mobilní aplikaci FordPass ještě před fyzickým převzetím vozu. Nová funkce dálkového nastavení jim umožní vytvořit si předem osobní profil, uložit oblíbené destinace nebo dokonce vyhledat nabíjecí stanice v okolí.

Personalizovaný profil je uložen v cloudu. Jakmile zákazník poprvé spáruje svůj telefon s vozem, všechna nastavení se automaticky načtou a vůz je připraven vyrazit. Budoucí aktualizace na dálku umožní přednastavit ještě před převzetím vozu také rozhlasové stanice.

Prostřednictvím telefonu mohou majitelé svůj Mustang Mach-E rovněž odemykat. Po aktivaci funkce „telefon jako klíč“ vůz automaticky rozpozná blížícího se řidiče podle jeho telefonu, odemkne dveře a upraví nastavení podle zvolených preferencí.2 Pokud se telefon vybije, lze vůz odemknout zadáním kódu na klávesnici na dveřích.

Nová generace systému SYNC přináší pokročilé konverzační ovládání hlasem. Systém rozumí běžné řeči v 15 evropských jazycích včetně češtiny. Řidič tak může promlouvat ke svému vozu stejným způsobem, jako kdyby hovořil ke spolucestujícímu. Hlasem lze ovládat zábavní funkce, navigaci, klimatizaci i telefon.

V zájmu zajištění co nejvhodnějších odpovědí na pokyny a dotazy kombinuje SYNC zabudovanou inteligenci s vyhledáváním na internetu. Řidič se tak může spolehnout, že když požádá o vyhledání nejbližší restaurace či jiné provozovny, dostane se mu přesné a aktuální odpovědi.

Míru nabití baterie a zbývající dojezd lze zkontrolovat i na dálku, prostřednictvím aplikace FordPass, v níž lze také nastavit upřednostňované časy nabíjení – například s ohledem na zvýhodněnou sazbu elektřiny mimo špičku. Nastaví-li řidič v aplikaci čas odjezdu, bude kabina v požadovaném okamžiku vyhřáta nebo vychlazena na nastavenou teplotu.

Nová navigace s online připojením pomůže řidičům dorazit do cíle včas, protože se dokáže vyhnout místům s hustým provozem. Aktuální a prediktivní dopravní informace poskytuje specializovaná společnost TomTom, zatímco za výběrem optimální trasy v navigaci stojí řešení společnosti Garmin.6 Aktuální verze map je vždy uložena přímo ve voze, aby navigace fungovala i v místech bez datového pokrytí.

V cíli cesty dokáže systém řidiči pomoci i s vyhledáním volného parkovacího místa. Aplikace FordPass pak disponuje funkcí, která zobrazí polohu zaparkovaného vozu. To přijde vhod zejména na rozlehlých neznámých parkovištích, kde nemusí být vždy snadné udržet si při odchodu od vozu přesný přehled o jeho poloze v rámci parkoviště.

Průběžné zdokonalování

Podobně jako se aplikace v chytrých telefonech průběžně vylepšují a získávají nové funkce prostřednictvím aktualizací, budou se v čase vyvíjet a zlepšovat také nové automobily značky Ford. Aktualizace na dálku se mohou týkat jak systému SYNC, tak dalších modulů vozu, a stáhnou se nepozorovaně na pozadí. K instalaci aktualizace pak mnohdy postačí méně než dvě minuty.7 Majitelé mohou určit, kdy má aktualizace proběhnout, nebo ji naplánovat na konkrétní čas – například přes noc.

Systém SYNC nové generace se k evropským zákazníkům dostane nejprve v novém elektromobilu Mustang Mach-E, který stojí v čele rychle se rozšiřující flotily elektrifikovaných vozů Ford a je jedním ze 17 nových elektrifikovaných modelů, jež značka plánuje uvést na evropské trhy do konce roku 2021.

 

Zdroj: Ford Czech Republic

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code