Písmeno R znamená u Volkswagenu zase o něco víc výkonu

Volkswagen používá pro modely svých vrcholných verzí označení písmenem R. To se týká i modelové řady Golf.

Volkswagen R nabízí jako značka prémiových vysokovýkonných automobilů již více než dvě desetiletí speciální modely se zvýšenými výkony, vyšší výbavou a výrazným designem. Úspěšný příběh modelu Golf R začal psát v roce 2002 typ Golf R32, jehož bylo spolu s dosud čtyřmi nástupci prodáno již více než 250 000 vozů. Nové modely Golf R a Golf R Variant nyní dostaly upravenou jízdní dynamiku a lepší sériovou výbavu.

Exteriér

Základem nových modelů R je osmá generace modelové řady Golf, která prošla na začátku letošního roku velkou modernizací. Nově navržené přední části modelu dominují světlomety IQ.LIGHT LED Matrix. Doplňují je osvětlené logo Volkswagen a otvory „vzduchových clon“ v nárazníku, spolu s novými zadními LED světly. Na přání jsou k dispozici nová 19“ kovaná kola „Warmenau“s hmotností jednoho kola pouhých osm kilogramů. Účinné chlazení brzd může být výhodou při sportovní jízdě na závodním okruhu.

Interiér

Vnitřní výbava modelů Golf R je ergonomicky důsledně přizpůsobena potřebám řidiče a zušlechtěna v exkluzivním stylu „R“. Řidič a spolujezdec usedají do vrcholné verze sportovních sedadel s integrovanými opěrkami hlavy. Vnitřní plochy sedadel jsou černo-modré, zatímco vnější plochy jsou čalouněny látkou ArtVelours. V horní části vnitřní plochy opěradel je umístěno logo R. Na přání jsou k dispozici rovněž ozdobná obložení interiéru z uhlíkového kompozitu.

Nově vyvinut byl rovněž hardware a software informačního a zábavního systému, který je kombinován s největší verzí displeje (úhlopříčka 32,8 cm) z nabídky značky Volkswagen. Díky nové grafice a struktuře menu dotykového displeje se zlepšilo intuitivní ovládání.

Nově vyvinuto bylo navíc ovládání automatické klimatizace a nastavení hlasitosti osvětlenými dotykovými posuvníky. Hlasový asistent IDA při odpovídání na dotazy využívá software „ChatGPT“ na základě umělé inteligence. Kromě toho byly optimalizovány reakce dotykových ovládacích prvků na volantu.

Modely Golf R jsou sériově vybaveny zdokonaleným digitálním panelem sdružených přístrojů Digital Cockpit Pro (úhlopříčka displeje: 26 cm). Kromě klasických zobrazení z ostatních verzí této modelové řady nabízí Digital Cockpit Pro modelu Golf R optimalizovaný režim zobrazování „Sport Skin“ s centrálním kruhovým otáčkoměrem ve specifickém designu R a také režim zobrazování „R View“ s horizontálním otáčkoměrem.

Pohon

Přeplňovaný motor 2,0 litru nabízí  nyní výkon 245 kW (333 k), Oproti svým předchůdcům to znamená nárůst o 10 kW (14 k).  Výkon předává 7stupňové převodovce DSG a pohonu všech kol 4MOTION s variabilním rozdělováním točivého momentu mezi zadní kola systémem R Performance Torque Vectoring. Poslední uvedená funkce optimalizuje průjezd zatáčkou, a tím zvyšuje jízdní stabilitu a agilitu. Nové modely mají maximální točivý moment 420 N.m. Nejvyšší rychlost 250 km/h může být na přání dodávaným paketem R Performance zvýšena o dalších 20 km/h na 270 km/h.

Obě verze modelu Golf R, společně s modelem Arteon R Shooting Brake, jsou tak nejrychlejšími sériově vyráběnými modely značky Volkswagen na světě.

Jízdní vlastnosti

Adaptivní regulace podvozku DCC nepřetržitě reaguje na stav vozovky a jízdní situaci a zohledňuje přitom například ovládání volantu, brzdění a zrychlování. Manažer jízdní dynamiky koordinuje a dále optimalizuje nastavení podvozku DCC, která mají vliv na příčnou dynamiku. DCC tak nabízí za všech okolností nejlepší jízdní komfort a optimální jízdní dynamiku.

Nové modely R tak dokážou vždy bez problémů splnit nejvyšší požadavky na každodenní provoz i mimořádně sportovní jízdu. Jako mimořádně variabilní automobil se prezentuje Golf R Variant, který navíc nabízí velkorysý zavazadlový prostor s maximálním objemem 1642 litrů (se sklopenými opěradly zadních sedadel).

Výbava

Paket R Performance nabízí kromě větší nejvyšší rychlosti také dva dodatečné jízdní režimy – „Drift“ a „Special“ – určené pro fanoušky motoristického sportu, kteří se svým vozem jezdívají také mimo normální silniční provoz. Modus „Special“ byl cíleně nastaven pro Severní smyčku Nürburgringu. Rozměrnější střešní spoiler zvětšuje přítlak. Součástí paketu R Performance pro nové modely jsou také stopky GPS pro měření časů na kolo a ukazatel zrychlení – obě funkce zobrazuje Digital Cockpit Pro.

Golf R Black Edition bude možné objednávat jako exkluzivní model s tmavým vzhledem. Poznávací znamení budou tmavá loga VW a „R“, černé brzdové třmeny „R“ s tmavým logem „R“, černá 19“ kola typu „Estoril“ a černé koncovky výfukové soustavy. Součástí jeho výbavy jsou rovněž světlomety IQ. LIGHT LED Matrix s tmavě tónovanými krycími skly.

Předprodej bude v České republice zahájen na přelomu července a srpna.

 

Zdroj: Volkswagen, Porsche Česká republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code