Trh s automobily klesal, Toyota ale měla nejúspěšnější rok v historii

O tom, že trh s automobily nejen v České republice prochází těžkým obdobím, jsme již psali. A psali jsme i o tom, že jsou vyjímky, kterých se to netýká. Další vyjímkou, která si dokonce, oproti předchozímu období, nezanedbatelně polepšila, je Toyota.

Automobilka Toyota prodala loni na českém trhu 13 728 osobních a lehkých užitkových vozů, což představuje meziroční nárůst o 15 procent. Japonská značka tak potvrdila čtvrté místo na trhu s tržním podílem 6,6 procenta.

Nejúspěšnější rok v historii na českém trhu Toyota završila v prosinci, kdy se s 1430 novými registracemi umístila na druhé příčce s podílem 8,8 procenta. Zatímco celý trh se propadl o 12 procent, Toyota o téměř 17 procent rostla.

„Zatímco celkové prodeje osobních a lehkých užitkových vozů loni v Česku klesly o téměř osm procent, my jsme o 15 procent rostli. Situace v loňském roce byla vlivem světového dění extrémně složitá. Obrovská poptávka po našich modelech v celé Evropě i výpadky dílů na straně subdodavatelů způsobily prodloužení čekacích lhůt na nejoblíbenější modely,“ říká generální ředitel českého zastoupení Toyoty a Lexus Martin Peleška.

Dosavadní vývoj objednávek slibuje velmi silné prodeje v prvních měsících nového roku. Toyota by si tak mohla ještě více upevnit své postavení.

„Zejména první polovina roku bude ovlivněna poklesem poptávky mezi privátními zákazníky, který evidujeme již od čtvrtého kvartálu minulého roku. Tahounem trhu jsou nyní firemní prodeje,“ vysvětluje Martin Peleška a dodává: „Dodací lhůty našich vozů se budou v letošním roce nadále zlepšovat, zejména v segmentu menších modelů. Aktuálně máme dokonce řadu modelů skladem, například oblíbenou Toyotu C-HR, novinku Corolla Cross, či Yaris Cross a Corollu Sedan.“

Dařilo se i značce Lexus

Rok 2022 byl na českém trhu úspěšný i pro značku Lexus. Oproti 842 objednávkám v roce 2021 přijala vloni dokonce 1 501 objednávek. Úspěch zaznamenaly zejména nové generace modelů NX a na konci roku představeného RX – první vozy této novinky dorazí do Česka již v nadcházejících týdnech.

30 let na českém trhu

Letošní rok je pro české zastoupení Toyoty a Lexus jubilejní, slaví totiž 30 let na tuzemském trhu. Toyota jako jedna z mála automobilových značek nabízí na českém trhu všechny typy alternativních pohonů, od full hybridních přes plug-in hybridní modely až po bateriové a vodíkové elektromobily.

V letošním roce představí modernizovaný nejprodávanější model světa Toyota Corolla s 5. generací hybridního pohonu, zcela novou generaci legendárního modelu Prius ve verzi plug-in a úplně novou generaci revolučního modelu Toyota C-HR.

 

Zdroj: TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code