Údržba garážových vrat, kterou zvládnete sama

Ačkoliv by to na první pohled mohlo vypadat jinak, základní údržba garážových vrat je celkem jednoduchá záležitost. Ideální je provádět pravidelnou údržbu, prodlouží se tak životnost vrat a zachová se jejich estetický dojem. Nicméně opravdu důležitá je především údržba před zimou a po zimě. Jak tedy připravit vrata na zimu?

Čištění vrat

Nejde tady jen o estetiku, ale i o funkčnost. Čištění stěn garážových vrat se provádí nejlépe vodou s klasickým saponátem na mytí nádobí nebo s univerzálním čisticím prostředkem. Ideální je umýt vrata z obou stran. V případě sekčních vrat je potřeba občas, nejlépe před zimou, vyčistit i kolejnice, kam sekční vrata zajíždějí a také vnitřní gumová těsnění u vrat (na zárubních). Ujistěte se, že v kolejnicích ani u těsnění nejsou zapadlé listy, smetí či nánosy špíny.

Tip: Pokud mají vaše vrata před sebou poslední zimu, podívejte se na nabídku garážových vrat.

Něco promazat, něco zkontrolovat

Nejen před zimou je potřeba kontrolovat u sekčních vrat ocelová lanka. Alespoň pohledem, jestli nejsou náhodou roztržená nebo nějak poškozená. V případě, že se lanko třepí nebo je přetržené, okamžitě volejte odborníka, který vám vrata montoval. Jednou za rok promažte vazelínou nebo obyčejným olejem panty vrat, osičky koleček, pružiny a ložiska. Ale pozor! Olejem a vazelínou spíše šetřete, abyste nenamazala kolejnice, na nichž se pak zbytečně drží špína. Dále vyzkoušejte i dálkový ovladač. Pokud nefunguje tak jako na začátku, tedy vrata nemají rychlou reakci, nebo se snížil dosah ovladače, je načase vyměnit v něm baterie.

Kdy volat odborníka

Vidíte, že základní údržbu před zimou zvládnete i sama. Je to jednoduché. Když se vám však zdá, že garážová vrata mají nějaký problém, zavírají se pomaleji, nedovírají se, podezřele skřípou apod., vyplatí se zavolat firmu, která vám vrata dodávala nebo jiné specialisty na daná garážová vrata. Stojí to pár stovek a můžete tak předejít závažnějším problémům. Servisní technik vrata zkontroluje, namaže to, co jste si netroufla namazat sama, podívá se na motor a vy budete mít jistotu, že je vše v pořádku.

 

Tip: O vrata je třeba se průběžně starat po celý rok. Přečtěte si Tipy na pravidelnou údržbu vrat.

Servisní prohlídka každý rok

I když se vám garážová vrata zdají v pořádku, určitě se vyplatí si jednou ročně pozvat technika, aby vrata zkontroloval (a to ideálně před zimou či na jaře po zimě). Doporučujeme zavolat technika firmy, od které jste garážová vrata koupila a která vám je montovala. Kvalitní firmy nabízejí záruční i pozáruční servis svých produktů. Rozhodně by neměl být problém technika sehnat.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code