Volkswagen má dva nové elektromobily. Chce oslovit sportovní zájemce

Podobně jako další automobilky se i Volkswagen snaží zaujmout sportovně laděné zájemce, kteří při výběru vozu dávají větší prioritu parametrům vozu než ceně. Sportovní řada GTX se profiluje jako nezávislá produktová řada značky Volkswagen ve stylu dřívějších modelů GTI.

Postupně se rozroste o elektromobily, postavené na základě modelových řad ID.3, ID.7, ID.7 Tourer a ID. Buzz. Jako první byly představeny modely ID.3 GTX, ID.3 GTX Performance a ID.7 GTX Tourer. Ty doplňují modely ID.4 GTX a ID.5 GTX uvedené na trh loni na podzim.

ID.3 GTX, ID.3 GTX Performance

Kai Grünitz, člen představenstva odpovědný za technický vývoj značky Volkswagen, u příležitosti světové premiéry nových vrcholných verzí modelové řady ID.3 uvedl: „Nové ID.3 GTX Performance je pro mě díky své spontánní a ohromující výkonové charakteristice elektrickým protějškem naší sportovní kompaktní ikony Golf GTI Clubsport. Jak elektrický pohon, tak i přeplňovaný zážehový motor má samozřejmě svůj vlastní jedinečný charakter. Výkonné ID.3 GTX Performance i přesto sdílí s čistokrevným modelem Golf GTI Clubsport stejnou fascinující lehkost při zrychlování. Jsou to dva moderní sportovní vozy v podání značky Volkswagen.“

ID.3 GTX používá stejný vysoce hospodárný elektromotor jako nové generace modelů ID.4 a ID.5 a nové ID.7. Kromě varianty o výkonu 210 kW (286 k) je však poprvé k dispozici také verze s výkonem 240 kW (326 k). Elektromotor poskytuje nejvyšší točivý moment 545 N.m, což umožňuje sportovním hatchbackům zrychlit z nuly na 100 km/h za pouhých 6,0 sekund (GTX), resp. 5,6 sekundy (GTX Performance).

Nejvyšší rychlost je elektronicky omezena na 180 km/h (GTX), resp. 200 km/h (GTX Performance). Elektromotor je v obou verzích napájen novou sadou lithium-iontových akumulátorů s využitelnou kapacitou 79 kWh, která umožní dojezd na jedno nabití cca 600 km. Při rychlém nabíjení stejnosměrným proudem lze využívat nabíjecí výkon až 175 kW, který zkrátí dobu nabití z 10 na 80 procent na cca 26 minut. Všechny uváděné údaje jsou předběžné.

Modelová řada ID.3 obdrží souběžně s debutem nových verzí GTX novou přístrojovou desku. Nová generace informačního systému má výrazně větší dotykový displej (s úhlopříčkou 32,8 cm/12,9 palce) a novou, intuitivní strukturu menu. S novým hlasovým asistentem IDA lze komunikovat hovorovým jazykem. Další inovací je integrovaný přístup k chatbotu ChatGPT s umělou inteligencí. Cestování s novými elektromobily značky Volkswagen zpříjemní aplikace Wellness, která upravuje různé funkce vozidla.

ID.7 GTX Tourer

Nový model ID.7 GTX Tourer je historicky nejvýkonnější kombi značky Volkswagen. Nabízí kombinaci prostorné karoserie velkého kombi a výkonu sportovního vozu. Akceleraci zajišťují dva elektromotory, které dokážou během zlomku sekundy poskytnout maximální výkon a točivý moment. Přední kola pohonu všech kol 4MOTION pohání synchronní elektromotor o výkonu 210 kW (286 k), na zadní nápravě je uložen asynchronní elektromotor poskytující nejvyšší výkon 80 kW (109 k).

Celkem má řidič k dispozici nejvyšší výkon 250 kW (340 k). Snadné a rychlé překonávání dlouhých vzdáleností umožňuje rovněž vynikající aerodynamika přispívající k velmi nízké spotřebě elektrické energie ve spojení s velkou akumulátorovou baterií (využitelná kapacita 86 kWh) a nabíjecím výkonem až 200 kW na stejnosměrných rychlonabíjecích stanicích. Nabití z 10 na 80 procent je otázkou výrazně méně než 30 minut za ideálních podmínek.

Vizuálně je ID.7 GTX Tourer rozpoznatelný díky osobitému nárazníku s voštinovou mřížkou masky chladiče a charakteristickým světelným designem modelů GTX. Všechny černé prvky mají navíc vysoce lesklou povrchovou úpravu. To platí i pro boční prahy a zadní nárazník v designu GTX, s nímž ladí nová 20“ kola Skagen z lehké slitiny, která mohou být na přání nahrazena novými 21“ koly z lehké slitiny.

Sportovní atmosféru v interiéru vytvářejí individualizovaná sedadla (vpředu vyhřívaná) s perforovaným nápisem GTX na opěradlech, specifický multifunkční volant GTX s červeným ozdobným prošíváním, červené lemování na sedadlech a červené prošívání na přístrojové desce a výplních dveří. Stejně jako ID.7 Tourer nabízí i sportovní verze GTX velkorysý zavazadlový prostor s objemem 605 až 1714 litrů. Na přání si mohou zákazníci objednat panoramatické střešní okno s elektronicky nastavitelnou průsvitností.

Rozšířená sériová výbava modelu ID.7 GTX Tourer zahrnuje světlomety ID.LIGHT LED Matrix, osvětlená loga značky Volkswagen na přídi a zádi a dekorační osvětlení interiéru s výběrem 30 barev světla. Mezi další sériově dodávané prvky patří vylepšený head-up displej s rozšířenou realitou, App Connect Wireless pro Apple Car Play a Android Auto. Nový hlasový asistent IDA s chatbotem ChatGPT disponuje umělou inteligencí. Dále je zde dvouzónová automatická klimatizace, bezklíčkový přístupový systém Keyless Access a alarm.

Na přání dodávaná škála vyspělých asistenčních systémů zahrnuje nový systém upozorňující na nebezpečí při vystupování. Connected Travel Assist disponuje online daty pro asistované řízení v podélném i příčném směru včetně asistované změny jízdního pruhu. Parkovací asistent Park Assist Plus má funkci paměti pro automatizované zaparkování vozu na vzdálenost až 50 metrů. Stejně jako v modelu ID.7 Tourer si může řidič zpříjemnit cestování aplikací Wellness, která mění nastavení funkcí vozidla s ohledem na udržení co nejlepší kondice za jízdy i během přestávek k odpočinku.

 

Zdroj: Volkswagen, Porsche Česká republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code