Začíná výstava Automobilový závod 1000 mil československých v NTM

Národní technické muzeum otevírá výstavu „Automobilový závod 1000 mil československých“ o jedné z legend v dějinách domácího automobilového sportu.

Závod byl pořádaný Autoklubem Republiky československé v letech 1933, 1934 a 1935. Šlo o rychlostní závod cestovních automobilů na tehdy nejdůležitější domácí silniční trase Praha – Kolín – Německý Brod – Jihlava – Velké Meziříčí – Brno – Břeclav – Bratislava s tím, že účastníci závodu jeli z Prahy do Bratislavy a zpět do Prahy bez přerušení dvakrát. Celkem tedy téměř 1600 kilometrů ostré jízdy bez odpočinku.

Ve výstavě NTM představí výběr z dochovaných vozů, které se prvorepublikového závodu zúčastnily v roce 1934: automobily Aero 750 Sport Coupé, Wikov 7/28 a Jawa 750. Výstava je věnována historii tohoto slavného závodu i novodobým
vzpomínkovým jízdám.

Kurátor automobilové sbírky NTM Petr Kožíšek říká: „O vysoké sportovní úrovni tohoto podniku svědčí dodnes úctyhodné jízdní průměry vítězů. Absolutně nejrychlejší na této trati byl vítěz druhého ročníku Jindřich Knapp na třílitrovém šestiválci Walter Standard S, který celý závod ujel průměrem téměř 104 kilometrů v hodině a v poslední čtvrtině závodu z Bratislavy do Prahy dokonce dosáhl průměru přes 108 km/h.“
Po pětatřiceti letech oživil slávu tohoto závodu Veteran Car Club Praha vzpomínkovou jízdou historických automobilů „1000 mil československých“ na původní trase z Prahy do Bratislavy a zpět. Od roku 2015 se na pořádání tohoto podniku z pozice spolupořadatele pravidelně podílí i Národní technické muzeum.

Výstava bude přístupná veřejnosti v dopravní expozici Národního technického muzea od 6. listopadu 2018 do 10. března 2019.
K vidění jsou ve výstavě také ceny a plakety ze závodů, např. pohár absolutního vítěze třetího ročníku závodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code