Zbraslav – Jíloviště se tento víkend pojede již po padesáté páté

Skončily prázdniny a začala podzimní sezona motoristických akcí. Pokud nejste fanoušek silných motorek a nezamíříte na pražské Výstaviště, můžete se v sobotu 3. září 2022 kochat historickými skvosty při mezinárodní jízdě historických vozidel do vrchu Zbraslav – Jíloviště. Ta je letos věnována československým legendám. Soutěž je opět součástí šampionátu GRAND PRIX historických automobilů o pohár prezidenta Autoklubu České republiky. Veteránskou akci pak doplní bohatý doprovodný program pro celou rodinu.

Sobota od 8.00, kdy začínají první přejímky, do 13.00 hodin bude patřit výstavě veteránských automobilů a motocyklů na Zbraslavském náměstí a v zámecké zahradě. Velkým lákadlem budou historické sportovní automobily českých posádek, které letos absolvovaly legendární závod Le Mans Classic. O zážitky se s návštěvníky podělí i samotní závodníci, kteří s vozy jeli.

Samozřejmě pak nebudou chybět ty největší poklady automobilové historie, značky jako Bugatti, Lagonda, Alvis, Hupmobile, Mercedes, Bentley, stejně jako vozy československé provenience. Jedna z expozic bude patřit průřezu poválečných závodních aut.

„Letošní ročník bude věnovaný československým závodním legendám a směřuje k počátkům motorsportu u nás. Právě Zbraslav – Jíloviště s prvním závodem v roce 1908 k této tradici neodmyslitelně patří. Dnes už je stěží představitelné, že v roce 1930 byl právě tento závod úvodním podnikem seriálu mistrovství Evropy automobilů do vrchu,“ připomněla Marketa Profeldová, ředitelka soutěže Zbraslav – Jíloviště.

V letošním roce se výstava veteránů rozšíří z centra i do přilehlého zámeckého parku. Tam bude pro návštěvníky připraven doprovodný program. „V rámci našich aktivit vedle osvěty a vzdělávání nejmladší generace o historii motorismu klademe důraz i na oblast dopravní bezpečnosti,“ vysvětlila M. Profeldová. Proto tady budou stánky BESIP a Autoklubu České republiky. A letos budou pro nejmladší motoristy připraveny závody ve šlapacích autíčkách. V parku bude výstavy o historii motorismu, fotografií, historických aut a motorek. Zájemci mohou absolvovat workshop jízdy na historickém kole, děti vyzkoušet svou šikovnost v tvořivé dílně. K odpočinku pak nebude chybět chill-out zóna s plážovými lehátky.

Od 13.00 hodin mohou návštěvníci sledovat start vozidel z náměstí směrem do Jíloviště. Posádky absolvují dvě jízdy pravidelnosti. Absolutní vítěz, který má nejmenší rozdíl časů z obou jízd získá na rok putovní pohár, který věnovala Eliška Junková. Program bude pokračovat večer v Jílovišti slavnostním vyhlášením a dobročinnou aukcí. Zájemci si tady i v neděli dopoledne mohou prohlédnout vystavená vozidla, která pak v 11.30 startují do vyjížďkové etapy. Průjezdní kontrola bude v Golfovém klubu v Líšnici, druhém nejstarším u nás, založen byl už v roce 1928. Cíl nedělní etapy posádky čeká v Engine Classic Cars Gallery, kde proběhne i závěrečné slavnostní vyhlášení.

Časový harmonogram Zbraslav – Jíloviště 2022

 Sobota 3. září 2022

08.00-10.00        přejímka vozidel

10.00-13.00        výstava vozidel

12.45                     slavnostní přivítání jezdců, slovo starostky MČ   Zbraslav

13.00                     závod do vrchu o pohár Elišky Junkové

18.00                     zahájení večerního programu Jíloviště

18.30                     vyhlášení výsledků

19.30                     aukce

Neděle 4. září 2022

10.00-11.30        výstava vozidel Jíloviště, cukrárna Stáňa

11.30                     start do vyjížďkové etapy + návštěva golfového klubu Líšnice

14.00                     cíl – slavnostní vyhlášení Engine Classic Cars Gallery, Ke Kopanině 421, Tuchoměřice

16.00                     ukončení akce

Zbraslav – Jíloviště je posledním podnikem letos třídílného šampionátu GRAND PRIX historických automobilů. „Autoklub stál u vzniku a byl přímým pořadatelem věhlasných 1000 mil československých i Zbraslav – Jíloviště, jednoho z nejstarších závodů u nás. Šampionátem navazujeme na tento odkaz a zároveň chceme podpořit současné pořadatele v jejich úsilí,“ uvedl prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček. Šampionát je vypsán pro automobily vyrobené do roku 1939, soutěží se v jízdě pravidelnosti. Vítěz získá putovní pohár prezidenta Autoklubu ČR.

První ročník závodu Zbraslav – Jíloviště se jel 25. března 1908. Konal se pravidelně při příležitosti konání pražského autosalonu a zasloužil se o popularizaci motorismu a motoristického sportu u nás. V roce 1926 tento závod vyhrála Eliška Junková. Poslední předválečný ročník proběhl v roce 1931. Závod v roce 1967 obnovil Veteran Car Club Praha a je dodnes jeho pořadatelem.

Zdroj: Autoklub České republiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code