Ceny ojetin stále rostou

Průměrné ceny ojetých aut rostly v roce 2022 v celé Evropě. Růst byl intenzivní v prvním pololetí, ve druhém postupně klesal. V meziročním srovnání se ovšem projevil trend posledních let – zákazník v čase zaplatil za o rok starší ojetinu s vyšším nájezdem více. Nejvíce na tuzemském trhu ojetin zdražovaly tříleté vozy. Průměr cen této kategorie vyrostl z 459 000 Kč v roce 2021 na 599 000 Kč v loňském roce, tedy o 30,7 procenta.

„Ceny ojetin rostou téměř kontinuálně od roku 2020. Poptávka po kvalitních zánovních vozech neustává a podle posledních zpráv od výrobců budou problémy ve výrobě i v tomto roce. Od konce roku 2021 navíc automobilky výrazně zdražily nová auta, a to se letos a v letech následujících opět negativně promítne do cen. I v roce 2023 tak bude realitou, že zákazník na začátku roku koupí zánovní ojetinu a po roce užívání ji bude schopen prodat za stejnou nebo vyšší cenu,“ říká Jakub Šulta, CEO Carvago.

Počty prodaných ojetin naopak klesaly. V roce 2022 se na českém trhu prodalo o 10,6 procenta méně ojetin, než v roce předchozím. Pokles nastal zejména v druhé polovině roku, kdy se zřejmě již projevily vyšší životní náklady a také nejistota ohledně dalšího vývoje společnosti. Počet prodaných ojetin o 10 procent klesl meziročně i mezi komerčními subjekty. Ojetá auta prodaná měla v uplynulém roce také o více než 10 procent vyšší nájezd.

Prodej ojetých vozů v ČR v podrobnějších datech

Nejoblíbenější značky:

 20212022
1.ŠkodaŠkoda
2.VolkswagenVolkswagen
3.FordFord
4.BMWBMW
5.HyundaiHyundai
6.AudiAudi
7.PeugeotMercedes-Benz
8.Mercedes-BenzPeugeot
9.KiaKia
10.RenaultToyota

Nejoblíbenější modely:

 20212022
1.Škoda OctaviaŠkoda Octavia
2.Škoda FabiaŠkoda Fabia
3.Škoda SuperbŠkoda Superb
4.VW GolfVW Golf
5.VW PassatVW Passat
6.Škoda ScalaŠkoda Kodiaq
7.Škoda RapidŠkoda Karoq
8.Škoda KodiaqŠkoda Rapid
9.Hyundai i30Hyundai i30
10.Škoda KaroqŠkoda Scala

Nejoblíbenější model je mezi ojetinami stále Škoda Octavia, vyrobená v roce 2017 s úsporným dieselovým motorem 2.0 TDI 110 kW a manuální převodovkou. Další prvenství si Škoda připsala i ve stále oblíbenější kategorii SUV, kde byla v roce 2022 nejprodávanější ojetinou Škoda Kodiaq. Mezi čistě elektrickými vozy pak kralovalo kompaktní BMW i3.

Čistě elektrické vozy mají tržní podíl pouze necelé procento s meziročním nárůstem pouhých dvou desetin procenta. Eletromobily tak v českém vozovém parku zatím moc nebodují. Hlavním důvodem zůstávají vysoké pořizovací náklady nových i ojetých EV.

Zdroj: Carvago

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code