Dacia Jogger. Sedmimístné auto za méně než 400 000 korun

Dacia rozšiřuje svou nabídku o další kategorii. Po malém městském 100 % elektrickém voze (Spring), kompaktním voze (Sandero) a SUV (Duster) přichází Dacia Jogger jako rodinný model se 7 místy. Tato novinka přichází v rámci obnovy sortimentu Dacia, jež bude do roku 2025 doplněna dalšími dvěma novými modely.

Rodinná a víceúčelová Dacia Jogger je nezařaditelná do jediné třídy. Nabízí délku karoserie kombi, prostornost interiéru MPV a atributy SUV.

Název Jogger evokuje sport, přírodu a pozitivní energii, Je krátký a mezinárodní, značí maskulinitu, robustnost a víceúčelové využití. Aerodynamika vozidla byla při vývoji na předním místě, a i díky ložiskům kol s nízkým třením, zakrytování podvozku a další optimalizaci, jako třeba automaticky ovládaným klapkám v přední části se povedlo docílit velmi nízké spotřeby paliva a emisí CO2

DYNAMICKÝ VZHLED

Dacia Jogger má vertikální přední masku s širokou mřížkou, která je typická pro značku Dacia. Výrazné blatníky, kola v rozích karoserie a spoiler na zadních dveřích dodávají vozu dynamiku. Svislá zadní světla zajišťují co největší vstup do zavazadlového prostoru a jejich tvar zvýrazňuje široké zadní blatníky a dotváří tak robustní vzhled vozu.
Dacia Jogger podporuje outdoorový styl střešními lištami, zvýrazněnými podběhy a vysokou světlou výškou (200 mm bez zatížení), díky čemuž se přizpůsobí jakémukoliv typu vozovky.

Je vybavena koly o velkém průměru (660 mm) s vysokou bočnicí pneumatiky. Dacia Jogger tak vyzařuje dojem robustnosti. Její velkorysý rozvor 2,90 m, výška kabiny 912 mm a svislá zadní část (svislá zadní světla, velmi široké zadní dveře, nízko položený práh) přispívají k vnitřní prostornosti, včetně zavazadlového prostoru. Zvětšená délka zadních dveří a boční odsazení na úrovni oken (30 mm) usnadňují nastupování na zadní sedadla. Dacia Jogger je se svými 4,55 m nejdelším vozem v nabídce Dacia. Tyto rozměry jsou nejen rodinami vyhledávány pro mnohostranné každodenní využití.

SVĚTELNÝ PODPIS VE TVARU PÍSMENE Y
Přední a zadní optika zahrnuje nový světelný podpis Dacie ve tvaru Y. Technologie LED byla využita v předních denních světlech i v potkávacích světlech. Kromě snížené spotřeby elektřiny, poskytují lepší světelnou účinnost jak ve dne, tak hlavně v noci, tím i lepší viditelnost sebe a ostatních účastníků provozu.

MODULÁRNÍ STŘEŠNÍ LIŠTY
Některé verze Dacia Jogger jsou vybaveny modulárními podélnými střešními lištami, které je možné upravit jen několika otočeními klíče na příčníky. Střešní lišty se mohou využít pro jakoukoliv přepravu včetně té neočekávané, nosič vytvořený z těchto lišt unese až 80 kg (kola, lyže, střešní box apod.). Tento důmyslný patentovaný systém ztělesňuje ducha Dacie: chytrý, praktický, jednoduchý a ekonomický.

Kola zvýrazněná vystupujícími oblouky jsou vybavena ráfky „FLEXWHEEL“ v designu, který málokdo rozezná od disků z lehkých slitin. Ráfky z lehké slitiny jsou také k dispozici i ve velikosti 16 palců s diamantovým efektem. Kliky u dveří mají střídmý design a ergonomický tvar. K otvírání kufru slouží elektrické tlačítko ukryté pod lištou zadních dveří.

PROSTORNOST A VARIABILITA

Díky svým 3 řadám může Dacia Jogger pojmout až 7 dospělých osob. Automobilu možňuje až 56 různých konfigurací. Zadní prostor je tvořen lavicí s třemi sklopnými sedadly 2/3-1/3 (ve 2. řadě) a dvěma samostatnými sklopnými pevně umístěnými sedadly 50/50 (ve 3. řadě).

Díky délce 4,55 m a velkorysému rozvoru 2,90 m poskytuje Dacia Jogger nejlepší prostornost na trhu. 2. řada přestavuje dobrou úroveň komfortu stejnou výškou sedadel (758 mm) i prostorem pro nohy a kolena jako vpředu. Dacia Jogger nabízí nejlepší přístup do 3. řady díky výklopnému mechanismu druhé řady. Světlá výška 855 mm a prostor pro kolena (127 mm) ve 3. řadě ji řadí mezi nejlepší sedmimístná vozidla na trhu, jelikož umožňuje pohodlné sezení dvou dospělých osob.

Objem kufru je 708 litrů VDA při konfiguraci s 5 místy a 160 litrů VDA v konfiguraci se 7 místy. Díky výšce nákladového prostoru (661 mm) a délce zavazadelníku (1 150 mm) mohou rodiny vodorovně převážet dětský kočárek a dětské kolo, aniž by musely odmontovat sedadlo, stačí sklopit jednu sedačku ve 3. řadě.

Maximální kapacita nákladu dosahuje 1 819 litrů VDA v pětimístné verzi, pokud je 2. řada sklopená! V sedmimístné verzi je kapacita nákladu 1 807 litrů VDA, pokud je 2. řada sklopená a 3. řada vyjmuta. 3. řadu je možné také přiklopit k lavici 2. řady, kterou lze rovněž složit. V této pozici je objem nákladního prostoru až 1 594 litrů VDA.

MULTIMEDIA

Dacia Jogger nabízí tři úrovně multimédií, z nichž si každý může vybrat tu svou : chytrý Media Control ovládaný smartphonem, Media Display s dotykovou osmipalcovou obrazovkou, Media Nav s navigací a zrcadlením telefonu přes Wi-Fi.

Media Control je kompletní multimediální systém. Toto zařízení obsahuje dva reproduktory, držák chytrého telefonu přímo zabudovaný do palubní desky, připojení Bluetooth a USB, ovladače u volantu a zobrazení informací z rádia na digitální obrazovce TFT 3,5 palců palubního počítače.
Nabízí rozšíření možností připojením smartphonu a bezplatné aplikace Dacia Media Control. Tato aplikace umožňuje využívat zejména navigaci pomocí aplikace GPS z telefonu, ještě ergonomičtější přístup k rádiu, hudbě, volání, zprávám a dalším funkcím jako rozeznávání hlasu Siri nebo Android. Pro bezpečnější řízení jsou ovladače umístěny na volantu a na sdruženém ovladači pod volantem.

Media Display má čtyři reproduktory a vstup USB, palubní deska obsahuje velkou osmipalcovou dotykovou obrazovku v dostatečné výšce, kterou je mírně natočena k řidiči pro lepší viditelnost a ergonomii. Intuitivní a přívětivé rozhraní je vybaveno připojením Bluetooth a je kompatibilní se systémy Android Auto a Apple CarPlay. Jedinečná záložka „vozidlo“ umožňuje zejména přístup k nastavení vybraných asistentů řízení.
A konečně díky Media Nav je Dacia Jogger obohacena zabudovanou navigací a bezdrátovým zrcadlením chytrých telefonů přes Wi-Fi pro Apple CarPlay a Android Auto. Audiosystém využívá šest reproduktorů a dva vstupy USB.

VOLITELNĚ NĚCO NAVÍC

Dacia Jogger nabízí další vybavení, buď volitelně nebo podle daného trhu. Mimo jiné zmiňujeme přední vyhřívaná sedadla, automatickou klimatizaci s digitálním displejem, bezklíčový přístup a startování s handsfree kartou s dálkovým odemykáním kufru a rozsvěcením potkávacích světel pro snadné nalezení Dacie Jogger za tmy. Dále i automatické zapnutí stěračů, elektronickou parkovací brzdu, zadní parkovací kameru, systém hlídání mrtvého úhlu a parkovací senzory vpředu i vzadu.

BEZPEČNOST

Dacia Jogger je vybavena moderní platformou, zesílenou konstrukcí karoserie a šesti airbagy, dále má i asistenty řízení poslední generace.

AUTOMATICKÉ NOUZOVÉ BRZDĚNÍ
Systém je aktivní při rychlosti 7 až 170 km/h. Pomocí předního radaru ověřuje vzdálenost od vozidla jedoucího vpředu (detekce od 7 do 80 km/h pro stojící vozidlo). Pokud je zjištěno riziko kolize, systém vyšle vizuální a zvukový signál řidiči, než:
– Zvýší výkon brzdového systému, pokud řidič brzdí, ale riziko stále trvá
– Automaticky aktivuje brzdy nebo posílí brzdný účinek, pokud řidič nezabrzdí nebo brzdí nedostatečně.

SYSTÉM HLÍDÁNÍ MRTVÝCH ÚHLŮ
Aktivní od 30 km/h do 140 km/h. Upozorní řidiče na možnou kolizi s jiným vozidlem po straně nebo vzadu. Čtyři ultrazvukové senzory (dva se nacházejí v zadní části vozidla a dva vpředu) zachytí předměty v pohybu – včetně automobilů a motocyklů – v zóně mrtvého úhlu. Pokud se něco nebo někdo nachází v zóně mrtvého úhlu, rozsvítí se LED kontrolka na vnějším zpětném zrcátku na odpovídající straně.

ASISTENT PARKOVÁNÍ
Tento systém se skládá ze čtyř ultrazvukových senzorů vpředu a čtyř vzadu, zadní kamery a dynamických vodících lišt na displeji infotainmentu, které umožňují snadné manévrování díky zvukovým a vizuálním signálům.

ASISTENT PRO ROZJEZD VE SVAHU
Toto zařízení po dobu dvou sekund brání vozidlu couvnout, než při rozjezdu ve svahu řidič sundá nohu z brzdy a přesune ji na plynový pedál.
Dacia Jogger je standardně vybavena omezovačem rychlosti a ESP poslední generace, v závislosti na výbavě rovněž tempomatem s ovládáním na volantu.

MOTORY

Dacia Jogger bude uvedena se dvěma motory splňujícími nejnovější emisní normu Euro 6D Full. Rodinný vůz představuje zcela nový efektivní a výkonný benzínový motor TCe 110 a nabízí jako alternativu LPG s motorem TCe 100 LPG. Dacia je jediný výrobce, jenž nabízí kompletní sortiment osobních automobilů s dvojím pohonem na benzín a LPG. V roce 2023 bude nabídka motorů doplněna verzí HYBRID.

Dacia Jogger využívá řadu motorů vhodných pro jakékoliv rodinné použití s novým benzinovým motorem 1.0 TCe 110 a motorem TCe 100 LPG, který pracuje na benzín / LPG. Motory mají Start & Stop a splňují normu Euro 6D Full.

NOVÝ MOTOR TCE 110
Dacia Jogger je vybavená zcela novým benzínovým motorem TCe 110 s manuální šestirychlostní převodovkou. TCe 110 je tříválcový motor 1.0 L turbo s přímým vstřikováním paliva o výkonu 110 koní. Hliníkový blok motoru umožnil snížit jeho váhu. Tento motor s točivým momentem 200 Nm je nejvýkonnější z řady nabízené u Dacia Jogger.
Nový TCe 110 představuje technické inovace, které zvyšují jeho výkon, zlepšují spotřebu paliva a snižují emise CO2. Variabilní časování ventilů, variabilní olejové čerpadlo a využití řady účinnějších materiálů podporují výkon a snižují spotřebu paliva a opotřebení. Integrované výfukové potrubí, filtr pevných částic a přímé vstřikování pomáhají snižovat emise CO2. Takto vybavený motor TCe 110 kombinuje nejnovější technologie a nabízí zákazníkům nejlepší potěšení z jízdy a nejlepší možný poměr výkon / spotřeba.

DACIA LPG: DVOJÍ PALIVO BENZÍN-LPG
Dacia je jediný konstruktér, který nabízí kompletní řadu vozidel na dvojí palivo, benzín a plyn LPG. Tovární implementace této technologie zaručuje bezpečnost a spolehlivost. Trvání konstrukční záruky, servisní intervaly a náklady na údržbu, kapacita palivové nádrže je identická jako u benzínové verze (nádrž LPG se nachází na místě rezervního kola).
Smíšená spotřeba v cyklu WLTP začíná u 7.6 L/100 km* (čili 121 g CO2/km*) na motor 1.0 L TCe 100 LPG. Při jízdě na LPG vypouští Dacia Jogger průměrně o 10 % emisí CO2 méně než odpovídající benzínový motor. Poskytuje navíc dojezd přes 1 100 km díky svým 2 nádržím: 40 L na LPG a 50 L na benzín.
Použití LPG u Dacie je snadné, zpříjemňuje řízení, snižuje emise CO2 a umožňuje velký dojezd na jedno tankování. V některých zemích lze při používání dvojího paliva benzín/LPG využít různé pobídky, nižší daň, nízkou nákupní cenu v čerpací stanici nebo absenci ekologické přirážky či omezení provozu.

DACIA JOGGER HYBRID
V roce 2023 doplní nabídku motorizací hybridní verze. Dacia Jogger bude prvním modelem značky, který bude technologii HYBRID využívat.
Dacia Jogger se tak stane nejdostupnějším sedmimístným hybridem na trhu.
Technologie HYBRID Dacia Jogger bude založena na benzínovém motoru 1,6 L doplněným dvěma elektrickými motory (jedním „e-motorem“ a jedním vysokonapěťovým starter-generátorem) a multimódovou bezspojkovou převodovkou. Rekuperační brzdění kombinované s vysokou samodobíjecí kapacitou baterie 1,2 kWh (230 V) a účinností automatické převodovky umožní dosáhnout až 80 % doby jízdy ve městě pouze na elektřinu a snížit tak spotřebu až o 20 % (ve srovnání s odpovídajícím spalovacím motorem ve městě bez změny obvyklého stylu jízdy).
Další výhody jsou:
– 100% elektrický pohon při rozjezdu
– Pohodlné řízení díky automatické převodovce
– Velmi snadné každodenní používání, které umožní automaticky přizpůsobit řízení a optimalizovat tak příjemnou jízdu a energetickou náročnost.

Zahájení objednávek se plánuje na listopad 2021 ve třiceti zejména evropských zemích, ale i v Turecku, Izraeli a později v Maroku. Dacia Jogger budou k dispozici u dealerů od února 2022.

.

Zdroj: Renault Česká republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code