Etiketa na silnici. Nejdůležitější pravidlo zní: Nejste tu sami

Ať už vstupujete do jakékoli dopravní situace jako řidič auta, jako cyklista nebo jako chodec, měli byste si pokaždé připomenout jedno zásadní pravidlo: Nejste tu sami a vždycky budete muset  brát ohled na ostatní. Tedy alespoň pokud chcete do cíle dorazit bezpečně. Co přesně to znamená, a jak na silnici nikoho neohrozit, připomíná další l seriálu Etiketa na silnici z produkce české Toyoty.

Prvním kamenem úrazu může být přechod pro chodce. Řidiči by měli respektovat, že chodci na přechodu mají vždycky přednost, a proto před přechodem pokaždé zastavit. Na druhou stranu chodec se vždy musí ještě dřív, než na přechod vstoupí, důkladně rozhlédnout. Staré pravidlo říká: Nejprve se podívám doleva, potom doprava a pak ještě jednou doleva. Pokud nic nejede, mohu bezpečně přejít.

„Často se chybuje u cyklistů. Pokud jsou součástí silničního provozu, vztahují se na ně stejná pravidla jako na řidiče aut. Když je ale cyklista na přechodu pro chodce, má přednost pouze tehdy, když vede kolo vedle sebe. Pokud na něm sedí, je stále považovaný za cyklistu, a proto pro něj přednost neplatí, připomíná produktový manažer českého zastoupení automobilky Toyota Václav Zikmund.

Přednost autobusů a tramvají

V případě tramvaje je nejdůležitější si pamatovat, že pokud tramvaj jede souběžně s námi, má vždy přednost, ať už se chystá odbočovat vpravo nebo vlevo. Často máme zafixováno, že tramvaj má vždy přednost, ale není to pravda. Pokud například přijíždí po vedlejší ke křižovatce bez světelných signálů a chystá se přejet hlavní silnici, musí dát nejprve přednost autům jedoucím po hlavní.

S autobusem je to o něco jednodušší, ovšem je slušné na něj brát ohled. Jedeme-li v autě, přednost na pozemní komunikaci bychom vždy měli dát autobusu, který vyjíždí ze zastávkového pruhu. Vyplatí se také respektovat pruh určený speciálně pro jízdu autobusu. Už proto, že za jeho použití v autě, hrozí pokuta.

Zároveň je ale fajn si uvědomit, že autobus veze významný počet lidí, kteří se rozhodli neblokovat silnice dalším vozem, ale využili jeden společný. Proto jim dopřejte přednost, ať si to příště nerozmyslí.


Seriál Etiketa na silnici pro českou Toyotu připravuje produkční společnost Yoda Production.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code