Ford Mustang dnes oslavil šedesáté narozeniny. K výročí si daroval několik novinek

Mustang je model, o kterém jsme psali již mnohokrát, naposledy začátkem roku, kdy značka představila jeho poslední generaci. Když mluvíme o narozeninách, za okamžik jeho zrození je považováno datum 17. dubna 1964, kdy se poprvé začal prodávat na Světové výstavě v New Yorku. Překonal tehdy světový rekord v prodejích, když hned v prvním roce prodeje zaznamenal více než 418 000 prodaných kusů a nastolené tempo drží až dodnes. Mustang je v současnosti již více než 10 let nejprodávanějším sportovním vozem na světě.2

Na oslavu šesti desetiletí nepřetržité výroby modelu Mustang dnes Ford představuje dvě nové varianty určené pro Evropu. Nový Mustang GT California Special přináší moderní pojetí speciální edice, která byla poprvé představena v roce 1968, zatímco nový Mustang GT Black dodává vozu ještě více charakteru díky stylovým designovým vylepšením.

Ford v Evropě rozšířil svou stáj vozů Mustang vůbec poprvé také o elektrické SUV Mustang Mach-E.3 Dne 30. dubna zahájí Ford příjem objednávek na model Mustang Mach-E Rally 4 – vůbec první elektrický vůz značky Ford inspirovaný závody rallye. K dalším dárkům k narozeninám Mustangu patří první informace o ultimativním modelu Mustang GTD a jeho dostupnosti v Evropě. 5

Mezi oslavy „Dne Mustangu“, které pořádá Ford a nadšenci Mustangu po celém světě, patří Ford Mustang Global Gallop. Šedesát ambasadorů modelu Mustang, novinářů a tvůrců podnikne současně cesty v Severní Americe, Jižní Americe, Evropě, Jižní Africe, Číně a Austrálii.

„Málokterý vůz – pokud vůbec nějaký – se může pochlubit tak bohatou historií, odkazem a celosvětovou popularitou jako Ford Mustang, a ještě méně z nich se nepřetržitě vyrábí již 60 let,“ řekl Jon Williams, generální ředitel Ford Blue v Evropě.

Nové Mustangy, stejný charakter

Ford dnes pro Evropu představil nový model Mustang GT California Special, který vzdává hold oblíbené speciální edici z roku 1968 s americkým stylem západního pobřeží a jedinečným designem.

Verze California Special je k dispozici v osmi barevných provedeních exteriéru včetně stříbrné Iconic a modré Vapor a přidává výrazné boční pruhy v kombinaci světle modré Light Rave a černé High a Low Gloss Black s nápisem GT/CS, který je při slabém osvětlení téměř neviditelný, ale na slunci je mnohem výraznější.

Černé rámečky lemující světlomety, 19palcová kola z lehké slitiny s opracovanou čelní plochou s detaily v modré barvě Rave, doplněné znakem GT/CS na přední masce chladiče a znakem GT na víku zavazadlového prostoru, které jsou oba vyvedeny ve stejné barvě.

V interiéru pokračuje California Special v pestrém tématu s čalouněním Navy Pier a koženými sedadly v barvě černá Ebony s dvoubarevným prošíváním Raptor Blue a Metal Grey, které se táhne kolem palubní desky, dveří, volantu a středové konzoly. Mustang California Special je možné ode dneška objednávat v karosářských verzích Mustang GT Convertible s možností volby šestistupňové manuální nebo desetistupňové automatické převodovky pro motor V8 o objemu 5,0 litru.

Nová sada Black, kterou lze ode dneška rovněž objednat pro Mustang GT Fastback a Convertible s možností volby manuální nebo automatické převodovky pro motor V8 5,0 l, dává zákazníkům možnost získat pro svůj nový Mustang temnější nádech. Součástí paketu jsou černě lakovaná kola z lehkých slitin v barvě Ebony Black, černá střecha, kryty zrcátek a rámečky světlometů, stejně jako černé přední a zadní znaky Mustang.

Na asfalt i do terénu

Evropští zákazníci si od 30. dubna mohou objednat nový Mustang Mach-E Rally, určený i mimo zpevněné povrchy.

Mustang Mach-E Rally se odlišuje dvojitými závodními pruhy, přední maskou, výrazným zadním spoilerem a 19palcovými bílými koly z lehkých slitin inspirovanými historií značky Ford v soutěžních rallye.

Dvoumotorový elektrický pohon všech kol poskytuje točivý moment 950 Nm a výkon 486 k,6,7zatímco speciálně vyladěné odpružení je o 20 mm vyšší než u Mustangu Mach-E GT.

Tento vůz určený pro silniční provoz bude k dostání ve striktně omezeném počtu kusů.

Mustang GTD v ostrém provozu a soutěžní Mustang GT3 budou moci vidět návštěvníci vytrvalostního závodu 24 hodin Le Mans, který se koná 15. a 16. června. Zahájení příjmu objednávek evropských zájemců o Mustang GTD se nyní očekává letos v létě – další podrobnosti budou brzy zveřejněny.

Sedm generací legendy

Od roku 1964 se prodalo více než 10 milionů Mustangů sedmi generací. Ikonický sportovní vůz se objevil v tisících filmových, televizních, hudebních a videoherních scénách a stal se nejoblíbenějším vozem na světě na Facebooku.

Mustang se také těší bohaté historii v motoristickém sportu po celém světě, v prvním roce prodeje dosáhl prvního vítězství v automobilovém závodě Tour de France a dále zaznamenal vítězství a mistrovské tituly ve sportovních vozech, drag racingu a rallye.

Soutěživý duch Mustangu přetrvává dodnes díky verzím Mustang Dark Horse Spec R, GT4 a Mustang GT3, které se letos v létě vrátí do čela závodu 24 hodin Le Mans.

———————————————————————————————————————————–

1 Mustang 5,0 l V8: emise CO2 274-282 g/km a spotřeba paliva 12,0-12,4 l/100 km WLTP. Hodnoty emisí CO2 a spotřeby paliva se mohou lišit podle variant vozidla nabízených na jednotlivých trzích.

Deklarované spotřeby paliva/energie WLTP, emise CO2 a elektrický dojezd jsou stanoveny podle technických požadavků a specifikací evropských nařízení (ES) 715/2007 a (EU) 2017/1151 v posledním znění. Použité standardní zkušební postupy umožňují srovnání různých typů vozidel a různých výrobců.

2 Na základě celosvětových registrací lehkých vozidel podle S&P Global Mobility za posledních 10 let. Ty jsou sestaveny z vládních a dalších zdrojů a zachycují 95 % celosvětových objemů nových vozidel ve více než 80 zemích. Sportovní vozy podle definice S&P Global Mobility zahrnují dvoudveřová kupé a kabriolety.

3 Dojezd až 600 km při plném nabití vozu Mustang Mach-E RWD Extended Range. Odhadovaný dojezd podle celosvětově harmonizovaného zkušebního postupu pro lehká vozidla (WLTP). Uvedené údaje slouží pro účely srovnání a měly by být porovnávány pouze s jinými vozidly testovanými podle stejných technických postupů. Skutečný dojezd se liší v závislosti na reálných jízdních podmínkách, jako je teplota, jízdní chování, profil trasy, údržba vozidla, stáří a stav lithium-iontového akumulátorubater.

4 Dojezd až 510 km při plném nabití vozu Mustang Mach-E Rally. Odhadovaný dojezd podle celosvětově harmonizovaného zkušebního postupu pro lehká vozidla (WLTP). Uvedené údaje slouží pro účely srovnání a měly by být porovnávány pouze s jinými vozidly testovanými podle stejných technických postupů. Skutečný dojezd se liší v závislosti na reálných jízdních podmínkách, jako je teplota, jízdní chování, profil trasy, údržba vozidla, stáří a stav lithium-iontového akumulátoru.

5 Oficiálně homologovaná spotřeba paliva a emise CO2 budou zveřejněny blíže k datu zahájení prodeje. V souladu s celosvětově harmonizovaným zkušebním postupem pro lehká vozidla (WLTP).

6 Vypočítáno na základě maximálního výkonu elektromotorů při maximálním nabití baterie. Vaše hodnoty se mohou lišit.

7 Maximální hodnoty výkonu a točivého momentu jsou nezávislé atributy a nemusí být dosaženy současně.

 

Zdroj: Ford Motor Company

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code