Letošních 24 hodin v Le Mans doplňuje představení novinek značky Alpine

Značku Alpine není potřeba nějak speciálně představovat. Obzvláště těm dříve narozeným, kteří ještě mohou pamatovat doby, kdy se i v rukou českých pilotů zúčastňovaly automobilových soutěží i u nás.

Značku založil v roce 1955 Jean Rédélé a od té doby se představilo několik modelů, z nichž se některé staly ikonami automobilové historie. Značka zpočátku působila samostatně. V roce 1973 ji převzal Renault, na jehož platformách modely značky vznikaly. Mezi takové patří hlavně model Alpine A110, který od roku 1961 do roku 1977 výrazně zasáhl do výsledkových tabulek mnoha soutěží.

V roce 2018 značka představila nový model A110 a v roce 2021 pak byla vytvořena v rámci značky Renault samostatná jednotka Alpine. Ta se stala značkou těžící z dědictví a řemeslného umění historického závodu v Dieppe a znalostí týmů Alpine Racing a Alpine Cars.

Pro příští rok plánuje značka vstup do kategorie hyperautomobilů, ve které bude od příštího roku soutěžit v nejvyšší třídě vytrvalostních závodů.

Na novinky ale není třeba čekat do příštího roku. Včera, v předvečer startu očekávaného 100. ročníku, značka odhalila model limitované edice A110 R Le Mans na okruhu 24 hodin Le Mans. Značka se díky svému zakladateli Jeanu Rédélému účastní vytrvalostních závodů již od roku 1963. Tehdy v Le Mans startovala první Alpine M63. Na kontě má i vítězství vozu A442 v roce 1978.

Vůz vychází z modelu A110 R. Má všechny jeho karbonové díly na střeše a kolech, stejně jako v prostoru pro cestující se skořepinovými sedadly Sabelt® Track. Má také karbonové křídlo, které evokuje styl vytrvalostních závodních vozů a připomíná design modelu A480 týmu Alpine Elf Endurance. Použití lehkých komponentů, které se objevily již u modelu A110 R, přispívá k jeho vysokým výkonům, kdy zrychlení z 0 na 100 km/h trvá 3,9 s a maximální rychlost na závodní trati je 285 km/h.

Limitovaná série A110 R Le Mans je vybavena Road & Track, inovací patentovanou společností Alpine, který snižuje a zpevňuje vůz o 5 % pro ještě větší stabilitu na trati.

A110 R Le Mans je rozpoznatelný podle exkluzivního bílo-modrého lakování 24H du Mans®. Na přední kapotě, střeše a zadním křídle je použita jemná dvojitá modrá linie odkazující na tento závod. Ta je doplněna modrými lamelami na zadním spoileru. Modrý lem odlišuje karbonová kola, která jsou vzadu otevřená pro ještě větší výdrž při brzdění.

Žraločí ploutev přidaná na zadní karbonové okno je odkazem na model A480, který se účastnil závodu 24 hodin Le Mans®. Přispívá k aerodynamickým vlastnostem v přímém směru.
Tato symbolická limitovaná série dostala oficiální podpis 24H du Mans® na předních blatnících, bočních prazích a na polštářcích opěrek hlavy skořepinových sedadel Sabelt®Track z mikrovlákna. Nakonec je A110 R Le Mans opatřen číslovaným štítkem z továrny v Dieppe s oficiálním podpisem „24H Le Mans®“, který odlišuje 100 exemplářů této ikonické varianty A110 R.

Kromě limitovaného speciálu je v Le Mans vystaven pro veřejnost od 7. do 12. června model A290_β, poprvé představený 9. května v Bristolu. Sportovní linie předváděného vozu si berou inspiraci z rallye. Je předchůdcem budoucího elektrického městského sportovního vozu Alpine, který se má začít vyrábět v roce 2024.  Model A290 by měl být variantou značky Alpine pro každodenní používání sportovních vozů a zároveň zahajuje její přechod na elektrický pohon.

Další novinkou vystavenou pro veřejnost od 6. do 11. června pak je Alpine Alpenglow, koncepční vůz představený na pařížském autosalonu v říjnu loňského roku. Tento futuristický koncepční vůz se zajímavými proporcemi a novou technologií je vybaven spalovacím motorem na vodík a dvěma válcovými nádržemi na vodík o objemu 700 litrů na obou stranách vozidla.

Zdroj: Renault Česká republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code