LEXUS představil svou vizi budoucnosti – LF-30 Electrified

Lexus odhalil koncepční model LF-30 Electrified představuje vizi této prémiové japonské automobilky o elektrifikované budoucnosti.

Karoserie zaujme elegantní a uhlazenou přední partií, která postupně přechází v přímočarou a ostře řezanou záď. K vynikající aerodynamice a účinnému chlazení přispívají nejen světlomety ve tvaru křídel, ale i ostré hrany zadních svítilen a boční přívody vzduchu, což je jen další z příkladů umného spojení stylu a funkčních vlastností.
Průhlednost bočních oken lze plynule upravovat, a poskytnout tak pasažérům široký rozhled kolem dokola, stejně tak jako vysokou míru soukromí v noci či za jiných situací.
Barva čelní partie vozidla a luminiscenční vzory pomáhají při pohledu zvenčí rozpoznat, zda se vozidlo pohybuje v běžném režimu (tj. řidič se věnuje řízení), nebo v režimu autonomního řízení. Barevný odstín karoserie ‚galvanické nebe‘ používá špičkovou technologii laku s vyluhovanými kovovými částicemi k dosažení jedinečné kvality, okořeněné lehce modrozeleným odstínem.

.

.
Interiér vozidla byl navržen podle nové designové koncepce „Tazuna“ firmy Lexus. Ovládací prvky na volantu jsou zkoordinovány s head-up displejem. LF-30 Electrified používá rozhraní příští generace, jako např. ovládání gesty a propracované předávání informací vozidla pomocí rozšířené reality (AR).

Palubní technologie umělé inteligence rozpozná hlasy jednotlivých pasažérů a funguje jako cestovní partner s využitím informací na míru, uložených v elektronickém klíčku řidiče. Pomáhá nastavit teplotu vzduchu a audio systém, trasu navigace a cíle, stejně tak jako navrhovat aktivity po příjezdu do cíle. Zná řidičovy preference a pomáhá v reálném čase regulovat odpružení a nastavovat hnací jednotku v závislosti na stavu vozovky.

Uspořádání předního sedadla připomíná sedadlo první třídy dopravního letadla; interiér umně zprostředkuje pocit vzdušnosti a současně i bezpečného obklopení. Veškeré spínače a další ovládací prvky jsou v pohodlném dosahu; k pohodlí a funkčnosti interiéru přispívá i velký displej pro ovládání gesty před sedadlem spolujezdce. Zadní sedadla se díky technologii umělých svalů tvarově přizpůsobují postavě pasažéra a mohou též podporovat různé režimy, např. sklopení, relaxaci nebo funkce výstrahy.

O ozvučení příští generace se stará audiosystém Mark Levinson® s detailní regulací reproduktorů k vytvoření ideálního akustického prostoru pro poslech hudby řidičem i všemi členy posádky; reproduktory vestavěné do hlavových opěrek poskytují optimální ozvučení a zároveň disponují funkcí potlačování hluku, která přispívá k
tichému prostředí na palubě.
Skleněná střecha nad zadními sedadly nabízí funkci hlasového ovládání a gesty ovládaný displej „SkyGate“, který s využitím rozšířené reality zobrazuje nejrůznější druhy informací, jako např. realistickou hvězdnou oblohu, oblíbená videa uživatelů, či dokonce údaje systému navigace.
Interiér se chlubí jedinečným designem. V prostoru podlahy a ovladačů volantu se používá tradiční japonský materiál Jakisugi (zuhelnatělé cedrové dřevo), při výrobě plisovaných výplní dveří byl zase do vláken zapracován recyklovaný kov.

Technologie pohonu vozu je postavena na zcela nezávislém pohonu předních a zadních kol, kdy pohonné elektromotory jsou zabudované do každého z kol vozidla. Je tak možné podle potřeby a aktuální situace zajistit pohon samotných předních kol, samotných zadních kol, nebo stálý pohon všech kol. Jako bateriový elektromobil využívá technologii bezdrátového nabíjení a systém hospodaření s energiemi na bázi umělé inteligence.

Řízení je ve výhledu do roku 2030 řešeno jako čistě elektronický systém bez mechanické vazby. To umožňuje flexibilnější kontrolu zatáčení v závislosti na jízdních podmínkách; vyznačuje se i preciznější citlivostí řízení. Model využívá nejmodernější technologickou koncepci autonomního řízení ‚Lexus Teammate‘. K mimořádné úrovni pohodlí přispívá i funkce autonomního parkování a vyzvedávání posádky u prahu dveří, kdy se LF-30 Electrified nezávisle přesune od příjezdové cesty až k prahu domu.

Vůz využívá také podpůrného dronu ‚Lexus Airporter‘, který s využitím autonomního ovládání dokáže například nezávisle dopravit zavazadla od prahu dveří domu až do kufru vozidla.

Hlavní specifikace studie Lexus LF-30 Electrified

 

 

Zdroj: Toyota Central Europe – Czech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code