Mobilita dostává propojením automobilu a mobilu úplně nový rozměr

Konektivita hraje v moderní mobilitě zásadní roli. Nejmodernější systémy  kombinují inteligentní automobilové a informační technologie s cílem poskytovat řidičům vozidel značky co nejvíc komfortu, bezpečnosti a praktičnosti.

Tyto technologie umožní zákazníkům nepřetržité spojení s jejich vozy, a to mimořádně komfortním způsobem díky modemu a kartě SIM, které jsou součástí vozidla, společně s příslušnou aplikací, která propojuje vozidlo s bezdrátovou telefonní sítí a administračním rozhraním výrobce bez použití datového tarifu chytrého telefonu uživatele.

Dostupné síťově propojené služby jsou například nejaktuálnější informace o počasí a dopravě, aktualizace parkovacích míst v reálném čase, dopravní zpravodajství v reálném čase, upozorňování na místa s měřením rychlosti jízdy (pokud to legislativa dané země umožňuje), informace o nejbližších čerpacích a nabíjecích stanicích v blízkém okolí, včetně polohy a cen, informace o parkovacích místech na ulicích i mimo ně v reálném čase a aktualizované vyhledávání zajímavých cílů. Používají telematický systém k přenosu dat v reálném čase.

Jedním z výrobců, který nabízí řadu síťově propojených služeb prostřednictvím své dynamické technologie Bluelink, poskytující uživatelům významné přínosy v oblastech bezpečnosti, zabezpečení, ovládání, konektivity a služeb LIVE Services, je Hyundai.

Jak funguje Bluelink?
Bluelink propojí řidiče se svým vozem prostřednictvím chytrého telefonu a aplikace Bluelink. Aplikace umožní zákazníkovi kdykoli a odkudkoli kontrolovat stav svého vozidla, ovládat některé jeho funkce, sledovat jeho pohyb a na dálku odesílat příkazy.
Díky systému Bluelink tak může řidič svůj vůz ovládat, i když není v jeho interiéru. Aplikace umožňuje uživateli zamknout a odemknout dveře vozu z komfortu obývacího pokoje, nebo po práci cestou k parkovišti. Pokud uživatel zapomene vůz zamknout, bude mu do chytrého telefonu odeslána zpráva s upozorněním. Zákazníci mohou pomocí funkce „Vyhledat můj vůz“ také dálkově lokalizovat svůj vůz v přeplněné oblasti v neznámém prostředí, či na rozsáhlých a nepřehledných parkovištích pomocí mapy v aplikaci svého chytrého telefonu.

Řidič využívající dálkový přístup, si může například zapnout klimatizaci svého vozu pomocí aplikace Bluelink v chytrém telefonu, a to již před odjezdem, nebo vyhřát či ochladit interiér svého vozu během horkého nebo chladného počasí.
Řidiči elektromobilů a externě nabíjitelných hybridních modelů Hyundai mohou prostřednictvím systému Bluelink dálkově ovládat nabíjení svého vozu, kontrolovat stav nabití jeho akumulátorů a dokonce nastavit harmonogram nabíjení, což jim rovněž může pomoci ušetřit náklady na nabíjení akumulátorů. Řidiči jakéhokoli vozu Hyundai, vybaveného systémem Bluelink, mohou také na dálku odemknout dveře svého vozu po zadání příslušného kódu PIN.

Koncem roku 2019 bude též možné „Vyhledat můj vůz“ pomocí aktivace houkačky a světel vozidla. Diagnostický systém vozidla také může zkontrolovat důležité funkce a o výsledku informovat řidiče.
Aplikace Bluelink nabízí řadu užitečných funkcí v oblasti konektivity, které usnadní řidiči jízdu do nové lokality již před zahájením cesty. Uživatelé mohou vyhledávat zajímavé cíle a výsledky vyhledávání odeslat přímo do satelitního navigačního systému vozidla, který se tak nastaví dřív, než řidič nastoupí do vozu.
Funkce „Moje jízdy“ poskytuje klíčové parametry, jako je doba jízdy, ujetá vzdálenost, průměrná a nejvyšší rychlost, pro všechny jízdy zákazníka, který tak může analyzovat svůj jízdní styl.

Bluelink také zvyšuje bezpečnost silničního provozu. Do chytrého telefonu zákazníka odesílá zprávy s upozorněními, dojde-li k ohrožení zabezpečení vozidla, nebo když dveře zůstaly odemknuté. Standardním prvkem výbavy je nyní také eCall. Kromě manuálního tlačítka eCall naváže tento systém automaticky spojení se záchrannými službami, aby byla zajištěna rychlá pomoc cestujícím v případě vážnější nehody, při níž senzory aktivují airbagy.

Síťově propojené služby Bluelink budou k dispozici všem zákazníkům, kteří zvolí nový palubní systém AVN,
jenž je dodáván s 10,25“ dotykovým displejem s děleným zobrazováním, dostupný pro všechny modely. Výrobce automobilů zahájí postupné uvádění těchto služeb na trh v modelové řadě IONIQ ve druhé polovině letošního roku. V průběhu nadcházejících dvou let bude tato nabídka postupně rozšířena na celou produktovou řadu v rámci uvádění nových produktů na trh.

Zdroj: Hyundai Motor Czech s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code