Nejen auta. Asterix s Obelixem budou jezdit Citroenem

Ti, kteří jsou fanoušci kultovních postav Asterixe a Obelixe, budou určitě překvapeni při zjištění, že v novém celovečerním filmu Asterix a Obelix: Říše středu budou oba hrdinové jezdit vozem, připomínajícím kultovní model značky Citroen 2CV. Film produkují společnosti Pathé, Trésor Films a Les Enfants Terribles a režíruje Guillaume Canet.

Citroën a Asterix jsou dvě jména, která jsou nedílnou součástí francouzské kultury. Společnost Citroën, kterou v roce 1919 založil André Citroën, se zapsala do historie automobilového průmyslu od modelu Traction přes 2CV až po CX.

Asterix je komiksový seriál, který v roce 1959 vytvořili v časopise Pilote scenárista René Goscinny a kreslíř Albert Uderzo. Veškerá práva na dobrodružství malého galského bojovníka vlastní a spravuje nakladatelství Éditions Albert René. Společnost vydává komiksy a stojí za novými projekty na motivy Asterixe, zejména hrané i kreslené filmy. Dosud se prodalo 385 milionů knih ve 111 jazycích a dialektech po celém světě.

První filmovou adaptací Asterixe byl v roce 1967 celovečerní film Asterix a Galové režiséra Raye Goossense. K dnešnímu dni má sága o Asterixovi na kontě 15 hraných a kreslených filmů seriálů. Ty dosud ve Francii navštívilo více než 25 milionů diváků a celosvětově jich bylo přes 70 milionů.

Pro Citroën se jedná o nový druh spolupráce, kdy byl speciálně pro tento film vytvořen a postaven „concept chariot“ – koncepční kočár, což bylo pro značku něco zcela nového. Designerské týmy Citroënu, které se na projektu podílely od samého počátku, zvládly tento úkol za tři měsíce. Obvykle trvá doba mezi skicou a realizací konceptu jeden rok.

Legendární „Kachna“ je díky své rozpoznatelné siluetě po celém světě součástí francouzského kulturního dědictví. Ve filmu Asterix a Obelix: Říše středu je „concept chariot“  novou interpretací vozu 2CV s výraznými odkazy na svět našich galských hrdinů. Designérské týmy Citroënu do něj otiskly základní hodnoty značky – komfort, technologie a odvážný styl – ve stylu Asterixe. Výsledkem je charakteristická linie, kterou lze rozpoznat od všech ostatních. Se střešním oknem, světlomety inspirovanými galskými přilbami, které ovládají světlušky posílené kouzelným lektvarem, a koly z recyklovaných štítů se slavnými dvojitými šípy.

„Concept chariot“ se ve filmu objevuje v několika sekvencích. Pasáž, v níž se hrdinové chystají opustit svou vesnici a vydat se do Číny, ukazuje sehranou skupinu, která se vydává vstříc velkému dobrodružství. Kovomatix představuje před cestou „kočár“ Obelixovi a předvádí mu inovace, kterými ho vybavil, aby zajistil hladký průběh cesty.

Později, když Caesarova armáda dorazí do Číny, je u vjezdu do země první reklamní billboard propagující nejlepší dopravní prostředek té doby: 2CV. Impozantní chariot, vyrobený v Galii a tažený dvěma koňmi. Jedná se o narážku na slavný reklamní spot Citroënu natočený na čínské zdi. Nové logo Citroënu pro tuto příležitost dostalo křídla z Asterixovy přilby.

A konečně, dlouhá cesta Asterixe a Obelixe do Číny připomíná cestu vozů Citroën do Asie, známou také jako Žlutá expedice. Ta probíhala od 4. dubna 1931 do 12. února 1932 a propojila Bejrút s Pekingem. Po přejezdu Sahary a tzv. Černé expedici to byla třetí podobná automobilová cesta svého druhu, kterou značka Citroën zorganizovala.

Za plátnem

Spolupráce na filmu se neomezila jen na filmové plátno. Citroën poskytl filmovému štábu Asterixe během natáčení  tři vozy ë-C4, tři plug-in hybridy C5 Aircross, dva vozy ë-SpaceTourer, jeden Ami a jeden ë-Jumpy.

Film vstoupí do francouzských kin 1. února 2023. V Čechách bude mít premiéru den poté, 2. února 2023.

Zdroj: Citroen, C Automobil Import

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code