Nejen auta. Volkswagen představuje svůj osobní dron

O možnostech osobní dopravy pomocí individuálních létajících prostředků jsme jako o novém trendu již několikrát informovali zde i zde. Městská letecká mobilita je rychle rostoucím trhem, který využívá vzdušný prostor pro přepravu na krátké a střední vzdálenosti, a to především ve velkých městech a mezi jednotlivými aglomeracemi.

Nyní svou novinku, umožňující jednotlivcům pohyb vzduchem na krátké vzdálenosti, představuje i Volkswagen. Jeho Group China odhalila první informace o prototypu plně elektrického osobního dronu V.MO se schopností vertikálního vzletu a přistání, který patří do nové kategorie eVTOL. Zkratka eVTOL znamená „electric Vertikal Take-Off and Landing aircraft“ a označuje elektrické létající dopravní prostředky, které mohou vzlétat a přistávat vertikálně.

Proč Volkswagen Čína? V Číně sehraje důležitou roli v budoucí městské a komunální dopravě v megaměstech sužovaných dopravními zácpami. V průběhu první fáze komerčního provozu bude létající dopravní prostředek V.MO pravděpodobně nabízen jako prémiový produkt pro VIP zákazníky v Číně se zájmem o inovativní techniku, například k přepravě VIP hostů. Letadla eVTOL budou přepravovat cestující rychleji, efektivněji a flexibilněji než aktuálně dostupné pozemní dopravní prostředky.

V roce 2020 zahájila společnost projekt „Vertical Mobility“, jehož cílem je vyvinout řešení pro mobilitu budoucnosti. Mezi tato řešení patří také trh městské letecké mobility a rozšíření městské dopravy z ulic do vzdušného prostoru. Po intenzivní výzkumné, koncepční a vývojové práci dokončil nyní projektový tým první prototyp V.MO připravený k testování ve vzdušném prostoru. Jeho přezdívka „Flying Tiger“ (Létající tygr) vznikla nejen na základě nápadného lakování kombinací černé a zlaté barvy, ale také premiéry v roce tygra.

Koncept prototypu vychází z již existujících řešení pro autonomní jízdu a akumulátorových technologií. Dopravní prostředek má exkluzivní konfiguraci „X-Wing“ s vnější délkou 11,2 m a rozpětím křídel 10,6 m. Osm rotorů zajišťuje vztlak a dva rotory pohyb v horizontální rovině. Koncern uskuteční v průběhu letošního roku řadu testovacích letů za účelem technické optimalizace. Vylepšený prototyp absolvuje další zkušební lety do konce léta 2023. Zcela elektrický a automatizovaný dopravní prostředek eVTOL by mohl ve své definitivní verzi přepravit čtyři cestující včetně zavazadel na vzdálenost až 200 km.

Dr. Stephan Wöllenstein, předseda představenstva společnosti Volkswagen Group China, k tomu říká: „Tímto pilotním projektem posouváme dlouhou tradici Volkswagenu v oblastech techniky, designu a inovací na novou úroveň. Vyvíjíme totiž prémiový produkt, který uspokojí požadavky našich budoucích, technicky orientovaných zákazníků v Číně na vertikální mobilitu. Jedná se o průkopnický projekt, jehož zcela nová koncepce je dílem našeho mladého týmu čínských odborníků. Ti přitom využívají nejen nové koncepty designu a inovativní materiály, ale také vyvíjejí nové standardy bezpečnosti, které nově definují celý vývojový proces a přinášejí inovace. Představením prototypu V.MO jsme dosáhli prvního milníku na naší vzrušující cestě za mobilitou v městském vzdušném prostoru. Jedná se také o ukázkový příklad realizace naší mise ‚From China, for China‘. V dlouhodobém horizontu chceme tento koncept připravit pro sériovou výrobu a jako ‚Flying Tiger‘ převzít na tomto novém a dynamickém trhu s mobilitou roli průkopníka.“

Volkswagen Group China pověřil realizací tohoto projektu tým mladých čínských odborníků, který je podporován čínskými partnery. Mezi ně patří například Hunan Sunward Technology, dceřiná společnost koncernu Sunward Group se sídlem v Chu-nanu. Tato společnost se specializuje na vývoj a prodej letadel pro všeobecnou leteckou dopravu a poskytování souvisejících služeb a je lídrem na trhu lehkých sportovních letadel.

Volkswagen Group China bude v rámci projektu „Vertical Mobility“ spolupracovat s příslušnými čínskými úřady s cílem získat veškerá potřebná povolení.

Zdroj: Volkswagen

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code