Nejen auta. Hyundai nabídne osobní létající vozidla

Na veletrhu CES 2020, který probíhá od 7 do 10 ledna v Las Vegas, představil Hyundai svou vizi městské mobility, která má přispět k opětovnému oživení budoucích velkoměst.

Hyundai zde představuje tři inovace, které mají směrovat značku od výrobce automobilů k poskytovateli chytrých řešení pro mobilitu. Těmito inovacemi chce zbavit budoucí velkoměsta a jejich obyvatele časových a prostorových omezení.

.

.

První inovací je Městská letecká mobilita UAM (Urban Air Mobility). Řešení kombinuje osobní létající vozidla PAV (Personal Air Vehicle), vyvinuté ve spolupráci se společností Uber se službami pro městskou leteckou mobilitu a využívá k tomu vzdušný prostor pro městskou dopravu. Použití vozidla s funkcí eVTOL (elektrický vertikální vzlet a přistání) umožní ve městech leteckou dopravu bez přistávacích/vzletových drah. Propojení s platformou Hub prostřednictvím přistávací a vzletové plochy, umístěné v horní části centra Hub. Cílem je bezpečná, tichá a cenově dostupná přeprava zaměřená na požadavky cestujících.

.

.

UAM umožňuje městskou leteckou dopravu bez použití vzletových a přistávacích drah, a to prostřednictvím osobních létajících vozidel PAV (Personal Air Vehicle) s funkcí eVTOL (electricVerticalTakeOff and Landing) – elektrického vertikálního vzletu a přistání.  Městská letecká doprava UAM je považována za klíčovou budoucí inovaci, která pomůže překonat problémy velkých měst, jakými jsou dopravní zácpy, a transformovat paradigma mobility.

Na veletrhu CES 2020 představuje Hyyundai světovou premiéru modelu „S-A1“, koncepčního osobního létajícího vozidla ze společného vývoje se společností Uber. Je vybaveno systémem eVTOL a kabinou pro pět cestujících včetně pilota. V první fázi komercializace budou vozidla PAV ovládána piloty, ale vývoj důležitých technologií postupně umožní autonomní provoz. Osobní létající vozidlo má několik rotorů, které poskytují vícenásobné jištění pro bezpečný provoz. Pro nouzové situace budou vozidla vybavena padákovým systémem. Hlučnost vozidel bude nízká. Díky tomu budou přijatelná pro cestování ve městech a nabídnou svým cestujícím komfort.  Interiér nabídne funkce internetu věcí a cestujícím poskytne komfort a bezpečnost.

Druhou inovací jsou Vozidla pro specifické účely PBV (PurposeBuiltVehicle). Jsou to městská vozidla, která nabízejí během přepravy individualizované služby (např. kavárnu, lékařskou péči apod.). PBV je novým řešením pro městskou mobilitu, které dokáže uspokojit široké spektrum budoucích životních stylů s neomezenými možnostmi individualizace. Cestující mohou za jízdy do svého cíle využívat na míru střižené služby. Jedná se tedy o zcela nový přístup k mobilitě, který přesahuje současnou představu o dopravních prostředcích. Co se týče individualizace, mohou vozidla PBV plnit funkce restaurace, kavárny, hotelu nebo dokonce i lékařské kliniky či lékárny, a to vše v rámci poskytování přepravy po městě. Koncepční vozidlo Hyundai PBV ztělesňuje tři klíčové idey: městská ikona, životní prostor na kolech a skupinová mobilita. Vozidlo PBV je inspirováno ikonickým vozem lanové dráhy v San Franciscu: „Oživený design v nás vytváří pocit propojení se způsobem našeho cestování, a to prostřednictvím progresivní interpretace jeho DNA a začlenění městské scenérie,“ řekl SangYup Lee, viceprezident a globální šéfdesignér společnosti Hyundai. PBV umožňuje individualizaci ve značném rozsahu. Horní a spodní část karoserie je kompletně demontovatelná a jejich délku lze měnit v rozsahu od 4 do 6 metrů. Interiér vozidla lze přizpůsobit individuálním požadavkům montáží modulárních dílů. PBV se díky tomu přesouvá z oblasti přepravy do sféry životního prostoru. Zcela elektricky poháněné vozidlo PBV je také ekologickým řešením mobility.  Funkce umělé inteligence umožňuje vozidlu PBV projíždět nejlepšími trasami. Díky speciálním nabíjecím vozidlům PBV bude nabíjení probíhat i za jízdy. Vozidla PBV mohou být provozována rovněž autonomně v konvojích. Toto řešení přinese inovativní změny do přepravy osob, a navíc podpoří logistiku v budoucích velkoměstech. 

Třetí inovací je Centrum Hub, nový dopravní uzel propojující leteckou mobilitu UAM využívající vzdušný prostor se službami PBV. Podle plánů značky má sehrát klíčovou roli v oživení budoucích velkoměst. UAM propojí ve městech nebe se zemí, zatímco PBV umožní lidem pohyb na silnicích. Obě řešení pro chytrou mobilitu se propojí v centrech Hub, která vytvoří na území budoucích velkoměst „ekosystém“, poskytující zákazníkům plynule navazující dopravní služby. Hub má na svém vrcholu přistávací a vzletovou platformu pro osobní létající vozidla PAV a dokovací stanice v přízemí, které umožňují vozidlům PBV přijíždět z různých směrů a různými směry také odjíždět. Centrum Hub lze přeměnit v nekonečný počet nových prostorů v závislosti na způsobu připojení vozidel PBV. Hub se může proměnit například v kulturní komplex připojením vozidel PBV, která fungují jako koncertní sály, kina nebo muzea. Z nových center bude možné vytvořit také lékařské komplexy připojením vozidel PBV, poskytujících lékařské služby v podobě lékařských klinik, lékařských ordinací a lékáren.  Hyundai plánuje zvýšit dostupnost chytré mobility rozmístěním dopravních center Hub po celém území budoucích velkoměst.

.

.

Vize budoucí mobility v podání značky Hyundai vychází z představy, že mobilita je úzce svázána s městskou infrastrukturou. Společnost založila poradní skupinu pro velkoměsta, jejímiž členy jsou odborníci z různých oborů, mezi něž patří psychologie, architektura, urbanistika, doprava a politické vědy. Poradní skupina uskutečňuje výzkum možností pro plánování a výstavbu budoucích velkoměst.

Hyundai nad rámec činnosti poradní skupiny pracuje také na vizi různých typů velkoměst a vyvíjí scénáře jejich rozvoje, předpovídající směr výstavby nezbytné infrastruktury a dalšího vývoje. Společnost se zabývá řešeními pro mobilitu, která vycházejí vstříc požadavkům lidí a umožní vyřešit problémy s dopravními zácpami ve velkých městech.

.

Hyundai ve své expozici předvádí koncepční vozidlo PAV ve skutečné velikosti, vystavené 2,2 metru nad podlahou výstavní haly, aby vyvolávalo dojem, že letí.  Zóna virtuální reality nabízí návštěvníkům živé, praktické zážitky z cestování vozidlem PAV.  Vystavena jsou rovněž dvě vozidla PBV ve skutečné velikosti. Jedno z nich má podobu obytného prostoru a druhé je lékařskou klinikou. Koncepční centrum Hub ukazuje na veletrhu, jak se mohou vozidla PBV spojovat.

 

Zdroj: Hyundai Motor Czech

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code