Prototyp elektrického Fordu Explorer vyrazil na cestu kolem světa

Cestování automobilem na čistě elektrický pohon není jednoduché ani v rozvinutých zemích. O to větší dobrodružství je to v zemích, ve kterých něco jako nabíjecí stanice pro elektromobily, znají jen z internetu. Přesto se na cestu kolem světa vydává elektrický Ford Explorer. Trasa vede z francouzského Nice přes šest kontinentů a více než 30 zemí. Elektrický Ford Explorer, který vyrazí z hotelu Le Hotel Royal v Nice, je předprodukční prototyp bez jakýchkoli speciálních úprav. Je již velmi blízký sériovému modelu, který se v Evropě začne prodávat příští léto.

„Jde o velkolepou cestu, jejímž cílem je dokázat, co všechno je v elektromobilu možné. Víme totiž, že dojezd a nabíjení jsou dvě hlavní obavy, které lidé v souvislosti s přechodem na elektrický pohon mají,“ řekl Martin Sander, generální ředitel Ford Model e pro Evropu.

Plánovaná trasa je inspirovaná Alohou Wanderwell, která před sto lety jako první žena objela svět automobilem. Aloha použila pro svou cestu vůz Ford poháněný benzínovým motorem a čelila mnoha překážkám, které vyžadovaly neobvyklá řešení – například tahání vozu voly přes bahnité pláně, písek a řeky v Indii nebo pomoc lidí v Číně, kteří táhli vůz míle daleko, protože občanská válka znemožnila nákup paliva.

Nynější pokus vykonat první cestu kolem světa v elektromobilu, doprovázeného posádkou zahrnující osobní ochranu, zdravotníky a mechanickou i softwarovou podporu, zahájila 8. září Lexie Alfordová, píšící o cestování.

Přes inspirací pokusem před sto lety pojede tentokrát expedice pojede vlastní cestou, ovlivněnou nepřízní počasí, nepředvídatelným terénem nebo nedostatkem nabíjecí infrastruktury.

Zdroj: Ford Motor Company

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code