Volkswagen má inteligentní i klimatizaci

Není to tak dlouho, kdy jsme informovali o chystané novince značky Volkswagen, model ID.7. Volkswagen odhalil první rysy nového modelu ID.7 představením zamaskované studie na letošním veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas, který je největší výstavou svého druhu na světě.

ID.7 je po modelech ID.3, ID.4, ID.5, ID.62 (pouze v Číně) a ID. Buzz3 celkem šestým členem zcela elektrické rodiny ID. Po modelu ID.4 je ID.7 druhým globálním vozem značky Volkswagen na základě modulární platformy pro elektromobily MEB.

Nyní byly zveřejněny další informace, tentokrát o vybavení interiéru. Klimatizace jsou nedílnou součástí moderních automobilů a cestujícím zajišťují teplotní komfort v každém ročním období. V novém modelu ID.7 jde Volkswagen o krok dál a poprvé používá klimatizaci, která rychle vychladí, resp. vyhřeje interiér ještě předtím, než vyjedete.

Za touto funkcí stojí mimo jiné elektronicky řízené výdechy ventilační soustavy, které zajišťují plošné rozdělování vzduchu přiváděného do interiéru, jakmile se řidič s klíčem přiblíží k vozu. Nová inteligentní automatická klimatizace navíc reaguje na hlasové povely a zohledňuje polohu slunce i individuální preference uživatelů.

„Inteligentní výdechy ventilační soustavy“ reagují rychle a fungují jako vějíře ID.7 aktivuje klimatizaci již před nastoupením řidiče do vozu, jakmile v blízkém okolí rozpozná klíč. Za horkého počasí spustí chlazení interiéru, v zimě naopak topení. Po otevření dveří za vysokých venkovních teplot rozdělují inteligentní výdechy ventilační
soustavy na přístrojové desce svými horizontálními pohyby, jimiž napodobují vějíř, vzduch rychle po celém vnitřním prostoru. Sedíli cestující již ve voze, mohou si nechat vzduch přivádět cíleně přímo k tělu, nebo nastavit nepřímou ventilaci interiéru.

ID.7 je první Volkswagen s inteligentním řízením klimatizace

Ovládání klimatizace se nachází na displeji s úhlopříčkou 38 centimetrů (15 palců). Díky tomu má řidič ovládací prvky vždy na očích a může je aktivovat dotykem prstu. Pomocí přehledného kontextového menu pro klimatizaci lze digitálně ovládat všechny inteligentní výdechy ventilační soustavy.

Nastavení intenzity a směru proudění přiváděného vzduchu probíhá intuitivně a může být individuálně uloženo do paměti. Teplotu lze regulovat prostřednictvím zespodu osvětlených dotykových posuvníků.

Digitálně řízená klimatizace reaguje na hlasové povely. Je možné ji aktivovat hlasovým povelem. Speciální požadavky lze uložit jako vlastní klimatizační funkce, „Smart Climates“. Například po vyřčení věty „Ahoj Volkswagen, mám studené ruce“ vybere program, který aktivuje vyhřívání volantu. Současně je po dobu cca pěti minut cíleně přiváděn teplý vzduch k rukám na volantu.

Klimatizace podle osobních preferencí

Vlastní preference uživatele se v modelu ID.7 ukládají jako „Individuální nastavení“. Mezi ně patří i specifická nastavení automatické klimatizace. To je mimořádně praktické v případě, že ID.7 řídí různé osoby.

První model značky Volkswagen s rozpoznáváním postavení slunce na obloze

Při aktivované automatické klimatizaci reaguje inteligentní systém na okolní klimatické podmínky. Senzor v oblasti čelního okna například rozpoznává při vysokých venkovních teplotách a vysoké intenzitě slunečního záření úhel dopadajících slunečních paprsků.

Svítíli slunce intenzivně na jednu stranu vozu, přizpůsobí ID.7 činnost klimatizace tak, aby ještě efektivněji ochlazovala více zahřívané části interiéru. Nejprve se přitom zaměřuje na příslušnou oblast vnitřního prostoru, ve druhém kroku pak cíleně na cestující.

Světová premiéra modelu ID.7 se podle plánu uskuteční ve druhém čtvrtletí 2023. V Číně a Evropě bude elektrická limuzína uvedena na trh již v letošním roce. Severní Amerika bude následovat v roce 2024.

Zdroj: Volkswagen, Porsche Česká republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code