Výsledková sezona začala. A některé značky mají i důvod ke chlubení

Krátce po začátku nového roku již některá zastoupení již prezentují různé údaje o svých nej za rok 2019.

Na úvod to je Mercedes, který se dle svého tvrzení stal opět nejúspěšnější prémiovou značkou v České republice, když se již počtvrté v řadě umístil mezi 10 nejžádanějšími výrobci na našem trhu, polepšil si o jedno místo a obsadil tak devátou příčku. Za loňský rok prodal podobný počet vozů jako v roce 2019, když vykázal pokles 4,08 % na českém trhu, který poklesl v důsledku pandemie nemoci covid-19 o 18,78 %.
Celkem bylo v roce 2020 v České republice registrováno 7023 vozů značky Mercedes-Benz a firma díky tomu zvýšila svůj tržní podíl na historicky nejvyšší hodnotu 3,46 %.

Mercedes GLE

Na odbytu automobilů Mercedes-Benz se podílely nedávno modernizované modely, zejména populární Třída E a zcela nová generace žádaných SUV GLE a GLS. Model GLE se za rok 2020 v České republice stal díky registraci 1052 vozů vůbec nejžádanějším Mercedesem-Benz. Jedná se o rekord této řady, který zajistil prvenství v kategorii velkých SUV. Oblíbený Mercedes-Benz Třídy E se opět stal nejprodávanějším prémiovým vozem vyšší střední třídy.
Mezi další žádané vozy patří SUV GLC a kompaktní modely třídy A a CLA. Tradičně velký podíl na úspěchu značky měly rovněž sportovní vozy Mercedes-AMG. Podílem vozů AMG na celkovém odbytu se Česká republika řadí mezi přední trhy v Evropě. Ještě před koncem roku do statistik promluvil také nový vrcholný sedan Třídy S.

Mercedes A

Velký zájem u zákazníků vyvolaly také elektrifikované modely. Značka Mercedes-Benz nabízí tři desítky čistě elektrických nebo plug-in hybridních vozů, od kompaktního hatchbacku A 250 e přes sedany, kombi a kupé Tříd A, CLA, C a E až po MPV a SUV Třídy B, GLA, GLC, GLE, EQC a EQV, brzy taktéž EQA a EQS. Plug-in hybridním pohonem disponuje i nedávno uvedená nová generace vrcholného sedanu Třídy S.

Další značkou, která se již stihla pochlubit svými výsledky, je Toyota. Ta loni zvýšila prodeje na téměř 11 000 aut a je čtvrtá mezi osobními vozy, celkově pátá.
Toyota má za sebou další úspěšný rok na českém trhu. Navzdory složité situaci způsobené koronavirovou pandemií dokázala zvýšit jako jediná značka meziroční prodeje a to na 10 957 vozů. Japonská značka se tak s pětiprocentním podílem posunula z 8. na 5. místo na trhu. Mezi osobními vozy se umístila dokonce na čtvrtém místě, kdy se mimořádně dařilo ve 4. čtvrtletí. V tom, i navzdory listopadovému uzavření showroomů, zvýšila meziročně počet registrací o 46 procent na 3410 vozů, zatímco celý trh o 6 procent klesal. V prosinci skončila dokonce na celkovém třetím místě. Prosinec tak byl z pohledu objednávek dokonce nejsilnější v historii. Počet objednaných vozů se proti stejnému měsíci 2019 zvýšil o 26 procent a přesáhl 1200 aut. Celý rok pak Toyota uzavřela s 10 729 objednávkami.

Japonská automobilka rovněž zvýšila podíl na trhu firemních zákazníků. Do firemních flotil směřovalo přes 63 procent prodaných vozů, což znamená 7procentní nárůst oblíbenosti u firemních zákazníků oproti roku 2019. Podíl prodávaných osobních vozidel s hybridní motorizací přesáhl 40 procent. V segmentu užitkových vozů Toyota prodala 934 vozů, což je stejně jako loni. Trh se přitom propadl o 16 procent. Modely Toyota Hilux a Proace Verso se staly jedničkami ve svém segmentu.

Toyota Hilux

V roce 2016 přitom Toyotě patřilo 16. místo na českém trhu, rok poté skončila na 10. místě a v dalších letech se již probojovala do první desítky. Vloni rok uzavírala na 8. místě. Silná modelová řada spolu s rostoucí oblibou hybridních vozů, nárůstem fleetových prodejů a v neposlední řadě úspěchem užitkových vozů ji tak vynesly až do letošní top 5.

Velice se dařilo i prémiové značce Lexus, jejíž obliba rok od roku stoupá. V roce 2020 Lexus zaznamenal 407 zákaznických objednávek, což je i přes 10procentní pokles prémiového trhu výrazný úspěch.

Toyota Yaris

Nejprodávanějšími modely byly loni Toyota Corolla, Yaris a RAV4. Automobilka uvedla na český trh například nový Yaris, závodní verzi GR Yaris, modernizované modely Land Cruiser a Hilux nebo novou kompaktní dodávku Proace City. V letošním roce plánuje nabídnout například nový Highlander, RAV4 provedení plug-in, Yaris Cross nebo vodíkový Mirai.

Zdroj: Mercedes-Benz Česká republika, TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code