Výstava vozů Mercedes-Benz v obchodních centrech

Aktualizováno 1.2.2018

Dnes byla, za účasti majitele sbírky automobilů značky Mercedes pana Ladislava Samohýla, příznivce značky Dalibora Gondíka a spoluautora výpravné knihy o historii značky Mercedes-Benz na území republiky Zdeňka Vacka, zahájena výstava v prostorách pražského obchodního centra Arkády Pankrác.

Do prostor centra se nevešlo všech 300 vozů, které pan Samohýl vlastní, ale i výběr 23 modelů představuje působivý a reprezentativní průřez od počátků značky až do současnosti.

Díky tomu, že vozy jsou vystaveny v prostorách mezi obchodními jednotkami, jsou přístupny po celou dobu otevření centra bez omezení a bez nutnosti platit vstupné.

Mercedes Benz 300 SL – W198 „Gulwing“, model 1957
Mercedes-Benz SLS AMG – R231, model 2010

21.1:2018

Benz 12/18 PS „Parsifal“

Výstava více než 20 automobilů legendární značky Mercedes-Benz zavítá od února do dubna 2018 do pražského obchodního centra Arkády Pankrác, brněnské Galerie Vaňkovka a nakonec i v obchodního domu Central Bratislava. Organizátoři výstavy lákají na celou řadu veteránů, které mapují nejen historii automobilky, ale v podstatě i historii automobilové výroby. Vždyť v expozici se objeví například Benz Patent Motorwagen, první automobil na světě poháněný spalovacím motorem. Carl Benz na tuto „tříkolku“ získal patent v roce 1886.

Mezi připravovanými vozy pro unikátní výstavu je ale mnoho dalších kousků, které potěší jak automobilové nadšence a odborníky, tak zcela jistě také laiky. Patří mezi ně určitě Mercedes -Benz 500K, který vedle svojí krásy zaujme také tím, že je jedním z nejdražších veteránů vůbec. Nebude chybět další veterán BenzParsifal z roku 1902, první „nekočárovitý“ vůz.

Mercedes-Benz 300 SL „Flügeltürer“

K vidění bude také zásadní průřez evoluční řadou Mercedes-Benz třídy SL. Výlet historií této třídy začne u vozu, který byl vyráběn v roce 1954 a skončí až u současných modelů.

Drtivá většina automobilů pochází ze sbírky Ladislava Samohýla, který tak má na této výstavě zásadní podíl. „Můj otec jednak v roce 1970 otevíral ve Zlíně teprve druhou prodejnu vozů Škoda v Československu, ale také už v druhé polovině 50. let začal sbírat veterány. Já jsem na něj navázal a sbírku automobilů i motocyklů nadále rozšiřujeme. Tato sbírka dnes obsahuje přes 300 kusů historických vozidel v rozmezí od roku 1902 až do současnosti, přičemž více než 80 z nich jsou vozy značky Mercedes. A k tomu je ve sbírce kolem 150 motorek, závodních, plochodrážních, cestovních a jiných,“ popisuje Ladislav Samohýl sbírku, jejíž část bude k vidění také na výstavě v obchodních centrech. „Jsem rád, že můžeme veterány značky Mercedes poskytnout pro výstavu a přiblížit tak jejich krásu široké veřejnosti,“ dodává.

K představení dalších automobilů určených pro výstavu v Praze, Brně a Bratislavě dojde postupně. Návštěvníci se mohou těšit také na bohatý doprovodný program v průběhu všech tří týdnů, po které budou vozy v jednotlivých centrech vystaveny. Nepřijdou ani o spanilé jízdy po okolí, zkušební jízdy nebo soutěže o hodnotné ceny. V jednání je navíc jedno velké překvapení, o kterém ale zatím nechtějí organizátoři dopředu nic prozrazovat. Pokud veškeré potřebné náležitosti dopadnou dobře, pak tuto zprávu zveřejní během měsíce ledna.

Mercedes-Benz SLS AMG

Termíny výstavy:

Arkády Pankrác, Praha – 1. až 24. února 2018

Galerie Vaňkovka, Brno – 2. až 25. března 2018

Central Bratislava – 9. až 29. dubna 2018 (předběžně, může dojít k malým změnám)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code