Zimní autoškola III. Pozor na dobrý výhled

Jak jsme si řekli v předchozím článku, je potřeba auto řádně zvenku očistit. A po očištění co nejrychleji dovnitř a zatopit. To s sebou ale přináší další zimní komplikaci. Jakmile uvnitř začnete dýchat, vlhkost z dechu se vysráží na chladných oknech a ta se rychle zamlží, což zhorší, ne-li znemožní jízdu.

„Za zamlžená okna obecně může vlhkost v kabině vozu. Jakmile se tedy uvnitř interiéru ocitne cokoli mokrého, po zapnutí topení se voda začne hned odpařovat, a kvůli tomu pak z okna nic nevidíte,“ popisuje Jitka Jechová z českého zastoupení automobilky Toyota. Zabránit tomu můžete celkem snadno tím, že budete ve voze permanentně větrat. Jenže komu by se uprostřed zimy chtělo cestovat s otevřeným oknem? Dobrou zprávou je, že řešení je jednoduché a stojí pár korun.

Mohou za to koberečky i oblečení

„Věnujte čas tomu, že okno důkladně vyčistíte. Nejen zvenčí (námraza a sníh z vnější strany zpomalují jejich prohřátí a přispívají k mlžení), ale také zevnitř. Umyjte ho podobně, jako okna doma, aby na něm nezůstala žádná mastnota, která zamlžení ještě podporuje,“ radí Jechová.

Na zimu také můžete textilní koberečky vyměnit za gumové, do nichž se voda nevsakuje a následně se neodpařuje. Jakékoli mokré nebo navlhlé věci nebo oblečení nechávejte v kufru auta.

Vyčistěte klimatizaci a filtr

První pomocí je také správné používání klimatizace a větrání. Nikdy nezapínejte jen vnitřní okruh a proudění vzduchu nasměrujte výhradně na okno, aby bylo co nejsilnější. Vyplatí se také nechat klimatizaci jednou ročně vyčistit, aby nečistoty z ní čerstvě umyté okno zase nezašpinily.

Pomůže také výměna kabinového (pylového) filtru, kterou byste měli absolvovat jednou ročně. Například u Toyoty bývá součástí servisní prohlídky. Starý zanesený filtr totiž špatně absorbuje vlhkost, a tak vám v zimě vůbec nepomáhá.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code