Grand Prix historických automobilů pokračuje ve Zlíně a Zbraslavi

Nový šampionát GRAND PRIX historických vozidel má za sebou dva odjeté závody. Seriál pokračuje v polovině srpna soutěží Bugatti GP Zlín a první zářijový víkend legendárním závodem Zbraslav–Jíloviště.

První ročník šampionátu historických vozidel se jede v roce, kdy Autoklub ČR slaví 115 let a 90. výročí klubového domu v Opletalově ulici. Vznik GRAND PRIX historických vozidel inicioval Autoklub ČR a sami pořadatelé tradičních veteránských soutěží. Deklarovali zájem zpestřovat a ve spolupráci s Autoklubem ČR zvyšovat atraktivitu jejich již teď kvalitních závodů. Hnacím motorem všech zúčastněných je vášeň pro historická vozidla a podpora této
zájmové činnosti.

„Obnovujeme tradici, Autoklub stál u vzniku a organizoval věhlasných 1000 mil československých i Zbraslav–Jíloviště. Šampionátem navazujeme na tento odkaz a zároveň chceme podpořit současné pořadatele v jejich úsilí,“ uvedl prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček. Autoklub ČR se ujal role zastřešující organizace a sportovní autority, zajišťuje dodávku systému měření času a vyhodnocení výsledků, organizační a materiální vybavení.
Vítěz šampionátu získá putovní pohár prezidenta Autoklubu ČR.

Soutěž je vypsána pro vozidla vyrobená do roku 1939. Soupeří v jízdě pravidelnosti, jedou tedy s časem, nikoliv proti němu. Doposud se konaly dva podniky. „Chtěl bych moc poděkovat pořadatelům předchozích závodů šampionátu. Jak 1000 mil československých, tak Brno Revival – festival rychlosti mezi pavilony byly velmi úspěšné. Myslím, že
spokojenost účastníků, ale také zájem veřejnosti a ohlasy v médiích hovoří za vše. Organizátoři odvedli skvělou práci,“ zhodnotil Jan Šťovíček.

V pátek 16. srpna 2019 se koná Bugatti GP Zlín, tradiční součást Barum Czech Rally. Již poosmé se vydají na trať městského okruhu v ulicích Zlína historické závodní automobily z dvacátých a třicátých let, aby daly vzpomenout na dávné doby rodícího se automobilového sportu.Fandové shlédnou tyto krásné a nablýskané vozy s nostalgií dávných let od pátečního odpoledne na výstavě před zámkem v parku Svobody. Zásluhou úzké spolupráce s organizačním týmem Ladislava Samohýla se návštěvníci mohou těšit na řadu historických skvostů. Městské ulice Zlína ožijí opět nádherným zvukem historických vozů z dvacátých a třicátých let minulého století. Tehdy se proháněly v ulicích tyto nádherné skvosty, které časem vystřídal populární závod tzv. Zlínská osma. „Snažíme se každoročně sehnat výjimečná vozidla a rovněž osobnosti, které se usadí za volant těchto krásných strojů.

Máme zajištěny vozy značky Bugatti, vedle několika kusů zlínských věrných kopií se jedná o originální kusy. Fanoušci se mají rozhodně na co těšit a čeká nás mimořádně krásná podívaná,“ pověděl Ladislav Samohýl, organizátor akce a velký nadšenec i milovník historických vozů.

První školní sobotu se koná mezinárodní závod jízdy historických vozidel do vrchu Zbraslav–Jíloviště. Dopoledne se koná výstava vozidel na Zbraslavském náměstí, od 13.00 hodin odsud startují samotné jízdy. První soutěž se uskutečnila již v roce 1908, ze Zbraslavi do Jíloviště se jezdilo do roku 1931. V roce 1926 tento závod vyhrála Eliška Junková. Závod v roce 1967 obnovil Veteran Car Club Praha a je dodnes jeho pořadatelem. Letos poprvé budou mít účastníci i diváci možnost prohlédnout si jinak uzavřené prostory Zámku Zbraslav, v zámecké zahradě proběhne bohatý program. Jeho součástí bude i výstava historických jízdních kol včetně výuky jízdy na vysokém kole Veteran Bicycle Clubu Zbraslav, ale na své si přijdou také milovníci závodních a sportovních aut. Představí se například Škoda Fabia R5 spojená s autogramiádou Filipa Mareše, Peugeot 208 R2 a Bugatti Chiron.

„Závod bereme jako závazek vůči jeho tradici a každoročně usilujeme o zpestření programu. Velké poděkování patří starostce Zbraslavi Zuzaně Vejvodové a starostovi Jíloviště Vladimíru Dlouhému, všem partnerům a přátelům, členům Veteran Car Clubu Praha, kteří se na akci podílejí a bez jejichž pomoci si to neumím představit,“ uvedla Marketa Profeldová, ředitelka závodu Zbraslav–Jíloviště.

Kalendář závodů:
Bugatti Grand Prix 16. 8. 2019
www.bugattigp.cz

Zbraslav–Jíloviště 7. – 8. 9. 2019
www.zbraslav-jiloviste.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code