Hyundai představil další studii. Tentokrát jde o repliku Pony Coupe Concept

Společnost Hyundai nemá, ve srovnání s evropskými automobilkami, zase tak dlouhou historii. Ostatně i jméno společnosti založené v roce 1947 znamená „moderní doba“. Přesto i za relativně krátkou dobu existence stihla vytvořit pár modelů, které nepropadly sítem zapomnění.

Pro jejich připomenutí značka uspořádala letos první ročník akce Hyundai Reunion. Na ní připomíná ikony minulosti, ale i odhaluje své plány do budoucna. Na akci u Comského jezera v Itálii ve světové premiéře představila repliku studie Pony Coupe Concept – téměř 50 let po debutu původního koncepčního vozu. Originální Pony Coupe Concept byl odhalený na Turínském autosalonu 1974.

„Navzdory nepříznivým podmínkám, které panovaly v průmyslu v 70. letech minulého století, vložil můj praotec a zakládající prezident společnosti Hyundai Ju-young Chung své srdce a duši do rekonstrukce korejské ekonomiky a zvyšování životní úrovně lidí po ničivé korejské válce. Nakonec dokonale uskutečnil svou vizi proměny Koreje v zemi schopnou vyvíjet své vlastní automobily,“ řekl Euisun Chung, výkonný předseda Hyundai Motor Group. „Rád bych vyjádřil svou upřímnou vděčnost všem spolupracovníkům z Itálie a Koreje, kteří sehráli významnou roli v úspěchu modelu Pony.“

Pony Coupe Concept byl  díky svému pojetí ve své době průkopnickým modelem. Nepříznivý vývoj globální ekonomiky na konci 70. let minulého století nicméně zabránil tomu, aby byl vůz, který mohl být prvním sportovním automobilem značky Hyundai, uveden do sériové výroby, a studie se nakonec ani nedochovala.

Nyní je tato studie považována za retro-futuristický klasický automobil, který posloužil jako inspirace při navrhování designu některých nedávno představených modelů společnosti Hyundai Motor, například „pojízdné laboratoře“ N Vision 74 s hybridním elektrickým pohonem napájeným z baterií i vodíkových palivových článků nebo koncepčního elektromobilu „45“, který bezprostředně ovlivnil čistě elektrický IONIQ 5.

Exteriér studie Pony Coupe Concept ve stylu „origami“ se vyznačuje ladnými geometrickými liniemi, elegantní křivkou střechy, čistými povrchy bez ozdob, dynamickými proporcemi a jedinečně tvarovanými střešními B sloupky. Vnější vzhled umocňují extrémně stylizované grafické povrchové úpravy včetně lakování nárazníků v barvě karoserie. Klínovitý tvar přídě a kruhové světlomety byly v roce 1974 významnou odlišností, a i dnes působí stále nesmírně elegantně. Záď ve stylu „coda tronca“ (charakterizovaném aerodynamicky tvarovanou splývavou zádí) má štíhlé výklopné víko, které poskytuje přístup k zadní části interiéru.

Minimalistický interiér zdůrazňuje skořepinovou konstrukci a „plovoucí architekturu“ orientovanou na řidiče. Jednoramenný volant a anatomická sedadla s dvoubarevným čalouněním a tenkými liniemi zvýrazňují futuristickou estetiku 70. let minulého století.

Giorgetto Giugiaro v odpovědi na otázku ohledně jeho první interakce se značkou Hyundai při vývoji studie Pony Coupe Concept 1973, ke které došlo více než padesát let před tímto opětovným setkáním, uvedl: „Hyundai, který tehdy neměl velké zkušenosti, nás oslovil s žádostí, zda bychom se ujali kompletního předělání designu jednoho modelu. Nejprve jsem byl skeptický, protože jsem v té době značku neznal. Na všechny z nás udělalo dojem nadšení a úsilí inženýrů společnosti Hyundai. Byli chytří, zvídaví, otevření a měli extrémní touhu učit se. Okamžitě si osvojovali pracovní metody, které byly pro ně nové. Obětovali se, aby udělali dobrý dojem – pro společnost a jejich partnery. S hrdostí a respektem sleduji, jak se tato společnost od naší první schůzky vyvíjí.“

Technické údaje a rozměry repliky studie Hyundai Pony Coupe Concept: 

Vnější délka 4080 mm
Vnější šířka 1560 mm
Vnější výška 1210 mm
Rozvor náprav 2340 mm
Zdvihový objem, počet válců, výkon motoru 1238 cm3, řadový čtyřválec, 82 k při 6000 min-1
Uspořádání pohonu Motor uložený podélně vpředu, pohon zadních kol

Zdroj: Hyundai Motor Czech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code