Rolls-Royce odhaluje cestujícím krásu a tajemství vesmíru

Superluxusní automobily Rolls-Royce ručně vyrábí více než 2 500 mužů a žen na jediném místě na světě, ve výrobním závodě Rolls-Royce Motor Cars v britském Goodwoodu. Rolls-Royce Motor Cars je stoprocentní dceřinou společností BMW Group a je zcela nezávislou na firmě Rolls-Royce plc, která vyrábí letecké motory a pohonné systémy.

Další speciální model, vytvořený pro limitovaný počet zákazníků, nese dlouhé označení Cullinan Black Badge Blue Shadow Private Collection. Tento model svým designem cílí na neviditelnou hranici mezi zemskou atmosférou a vesmírem, označovanou jako Kármánova linie.

To je neviditelná hranice ve výšce 100 kilometrů neboli 62 mil nad zemským povrchem, kde končí atmosféra naší planety a začíná vesmír. V této oblasti se modrá obloha, kterou vidíme na Zemi, vytrácí do temnoty vesmíru a vytváří intenzivní tmavě modrou zónu, kde se temno stává viditelným. Je to tajemný svět vyhrazený pro pár vyvolených, který dokonale ztělesňuje podstatu provedení Blue Shadow (Modrý stín).

S modelem Cullinan Black Badge Blue Shadow se vydáváme vstříc legendární Kármánově linii, kde zákonitosti Země ustupují nekonečné svobodě vesmíru: zóně výjimečné krásy, tajemství a neomezených možností. Kolektiv specialistů programu Bespoke, složený z designérů, inženýrů a řemeslníků, zachytil při vytváření provedení Blue Shadow tohoto ducha a vydal se na vlastní cestu za poznáním, aby opět posouval hranice řemeslné zručnosti. Model Blue Shadow je svědectvím naší neúnavné snahy o dokonalost a oslavou objevitelského ducha. Navržen byl pro výjimečné lidi, kteří rozšiřují obzory a představují to nejlepší z lidského snažení.“ říká Torsten Müller-Ötvös, generální ředitel společnosti Rolls-Royce Motor Cars.

Exteriér

Nová barva karoserie modrá Stardust z programu Bespoke zachycuje tmavě modrou barvu horních vrstev zemské atmosféry. Saténově tónovaný rámeček masky chladiče a aerodynamické prvky nárazníku jsou inspirovány povrchovou úpravou tepelného štítu používaného k ochraně raketoplánů před intenzivním teplem při jejich opětovném vstupu do zemské atmosféry.

Soška Spirit of Ecstasy je vytvořena z materiálu kosmických lodí: vznikla pomocí techniky 3D tisku z titanu. Je pokryta tenkou vrstvou modrého laku, který obsahuje perleť a zároveň odhaluje zrnitou texturu titanu. Logo Black Badge a název Blue Shadow Private Collection jsou vyryty na základně sošky Spirit of Ecstasy a vyplněny barvou modrá Charles. Kola modelu Blue Shadow, která dotvářejí vnější estetiku vozu, jsou jemně zatmavena pomocí průsvitného laku.

Interiér

Na Kármánově linii se viditelný okraj zemské atmosféry jeví jako modrá svatozář. Tento přechod z modré oblohy do temnoty vesmíru je zachycen na jedinečném lakovaném panelu palubní desky a dveřních výplních modelu Blue Shadow. Ty byly vytvořeny pomocí šesti vrstev laku, které kombinují pět modrých odstínů s hlubokým černým nádechem, aby vytvořily fascinující trojrozměrný efekt. Vše je zakončeno čirou vrstvou obsahující modré a čiré skleněné částice. Ty laku dodávají další hloubku a lesk – poměr byl přesně definován až na zlomek procenta. Je to přesně 0,05 %. Panel palubní desky je doplněn o hodiny z programu Bespoke, které jsou jedinečné pro Private Collection. Obsahují světle modré eloxované detaily a vyrytý nápis Blue Shadow.

STROPNÍ OBLOŽENÍ STARLIGHT HEADLINER V PROVEDENÍ „PRÁH VESMÍRU“

Prostřednictvím modelu „Blue Shadow“ posunul Rolls-Royce legendární stropní obložení Starlight Headliner na ještě hvězdnější úroveň. Složitá výšivka Měsíce, obklopená řadou „hvězd“, přenáší cestující na okraj vesmíru. Výšivka, která představuje povrch Měsíce s množstvím kráterů v trojrozměrném provedení, zahrnuje pět různých barev nití, z nichž každá je kvůli vytvoření výrazné textury aplikována jinou technikou. Celkově je výšivka vytvořena z 250 000 samostatných stehů – to je proces, který trvá plné dva dny.

Stropní obložení Starlight Headliner naplňuje kabinu jemnou září a pocitem úžasu. Obsahuje celkem 1 183 „hvězd“ – 799 bílých a 384 modrých. Každá je umístěna samostatně v koženém čalounění s perforovanými otvory, přesně vyznačenými křídou a vyraženými ručně. K umocnění tajemnosti a atmosféry má stropní obložení třpytivý efekt „hvězd“ z optických vláken dále vylepšen pro ještě více okouzlující zář.

NOVÉ UMĚLECKÉ PLÁTNO: PERFOROVANÁ KŮŽE

Vůbec poprvé u vozů Rolls-Royce představují přední a zadní sedadla unikátní perforované umělecké dílo inspirované pohledem na Zemi z vesmíru. Vzor je tvořen drobným děrováním v kůži. Ty dohromady vytváří dojem organických, stále se posouvajících mraků vířících nad kontinenty a oceány.

Tyto perforace jsou vyrobeny ve dvou různých velikostech: menší (o průměru 0,8 mm) tvoří pevninu. O něco větší (1,2 mm) evokuje moře; prázdné prostory kůže mezi nimi zase představují mraky. Každé sedadlo má více než 75 000 perforací, všechny jednotlivě vytvořené. Návrh tohoto modelu trval dva týdny a prošel pěti zkouškami, než dosáhl nejvyšší úrovně kvality požadované týmem specialistů programu Bespoke automobilky Rolls-Royce. Výsledkem je dokonalé zarovnání zajišťující homogenní a jednotný vzhled na všech čtyřech sedadlech.

Vzor perforace sedadel je použit i na zadní části piknikových stolků. Po sklopení jsou opatřeny dýhou v odstínu Klavírní černá a mají skleněnou lesklou povrchovou úpravu, která odráží pohled do temnoty vesmíru. Každý stolek také obsahuje text motivu této kolekce, vykládaný leštěným hliníkem pod krycí vrstvou laku.

DOPLŇKY Z PROGRAMU BESPOKE

Tým specialistů programu Bespoke vytvořil pro Cullinan Black Badge Blue Shadow řadu jedinečného příslušenství. Exkluzivní krycí potah vozu má stejný vzor, jaký byl použit na sedadlech. Řidiči a cestující na svých cestách mají k dispozici jedinečnou sadu zavazadel, která je rovněž pojata v barevném provedení Private Collection. Zákazníci si mohou objednat také přesnou repliku modelu Cullinan Black Badge Blue Shadow Private Collection v měřítku 1:8. Ta má plně funkční venkovní a vnitřní osvětlení, protisměrně otevírané dveře. Interiér obsahuje všechny detaily Private Collection, včetně osvětlených prahů z programu Bespoke.

Tato nová zakázková varianta modelu Cullinan Black Badge je omezena na pouhých 62 vozů pro celý svět, jeden za každou míli od povrchu Země ke Kármánově linii. Pro případné zájemce o vůz máme ale smutnou zprávu. Všech 62 exemplářů již má své majitele.

TECHNICKÉ ÚDAJE

Cullinan Black Badge:
Kombinovaná spotřeba podle NEDC: 15,1 l/100 km
Kombinovaná spotřeba podle WLTP: 16,6–16,3 l/100 km

Zdroj: Rolls-Royce Motor Cars

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code