Zkratky, zkratky, zkratky. Víte vlastně, co znamenají?

Při výběru nového auta na nás automobilky, kromě jiných informací o svých vozech, chrlí i dlouhé seznamy zkratek. Ty označují nejrůznější funkce, které nám ulehčují, ale někdy také znepříjemňují řízení. Většinu z nich hned zapomeneme, některých si ani nevšimneme. Některé z nich ale stojí za zmínku a počlivější seznámení. Několik z nich si uvedeme nyní.

Easy Fuel

Systému Easy Fuel si nelze nevšimnout: když otevřeme víčko nádrže, najdeme tam jen bezvíčkový plnicí otvor. Systém je dnes standardní pro všechny vozy Ford – a má hned dvě velké výhody. Zaprvé nám už nikdy nedovolí omylem natankovat do benzinového auta naftu a naopak (komu z nás se to někdy nestalo, že?) – a navíc už se nikdy nezamažeme o víčko nádrže, prostě tam žádné není. Systém Easy Fuel snad na první pohled vypadá trochu nezvykle, je však zcela bezpečný a nepropustí ven ani kapku paliva, například při převrácení vozu.

Auto Hold

Nenápadná funkce, o které mnoho majitelů moderních vozů Ford opravdu ani neví. Najdeme ji u některých modelů vybavených elektronickou parkovací brzdou. Jde vlastně o doplněk systému HSA – Hill Start Assist, tedy asistent pro rozjezd do kopce. Ten „podrží“ auto na brzdě několik sekund při rozjezdu ve stoupání, takže vám vůz při odbrzdění nepříjemně necouvne.

Systém Auto Hold ovšem tuto funkci ještě rozšiřuje a zajistí váš vůz, vždy když zastavíte, na neomezenou dobu – jde vlastně o funkci aktivní ruční brzdy. Na ni přitom nemá žádný vliv, zda vůz stojí směrem z kopce, do kopce,nebo na rovině. Systém Auto Hold kromě jiného zabraňuje nepříjemnému „plížení“ vozů se samočinnou převodovkou při čekání u semaforů nebo v koloně. Při rozjíždění se pak řidič nemusí starat o odbržďování, systém si prostřednictvím několika čidel hlídajících všechny důležité parametry sám najde ideální moment, kdy ruční brzdu deaktivuje – bez ohledu na to, zda je vůz vybaveven automatickou či manuální převodovkou.

CTA – Varování před projíždějícími vozy při couvání z parkovacího místa

Tenhle chytrý systém vám pomůže vždy, když potřebujete vycouvat z nepřehledného místa nebo třeba do frekventované ulice. Jde vlastně o součást systému hlídání mrtvého úhlu a všimne si aut přijíždějících z obou směrů. Bezpečně rozpozná i auta, kter by spěchající nebo nepozorný řidič přehlédl. Na tyto vozy reaguje akustickým i vizuálním signálem – a u některých modelů vaše auto v případě potřeby dokonce sám zastaví.

BLIS – systém hlídání mrtvého úhlu

Na užitečného pomocníka jménem BLIS, který pomocí radarových senzorů bezpečně indikuje všechna auta skrytá v takzvaném mrtvém úhlu a upozorní na jejich přítomnost oranžovou kontrolkou přímo v zrcátku, už jsme si zvykli. U nové Kugy ale BLIS nabízí ještě více. Pokud řidič na výstrahu nereaguje, zasáhne BLIS lehce do řízení tím, jemně pootočí volantem směrem zpět do původního směru. Vylepšení doznal u nové Kugy i systém Pre collisison Asisst 1.5. Ten už dnes umí sledovat i dopravu v protisměru. Pokud by se tedy řidič nové Kugy rozhodl odbočit doleva a přehlédl přitom protijedoucí auto, asistent sám aktivuje brzdy a předejde kolizi.

BLIS se zohledněním délky přívěsu

Pro velké užitkové vozy, tedy všechny verze modelů Transit a Custom, má teď systém BLIS další užitečné vylepšení: umí totiž počítat i s přívěsem, který je k Transitu nebo ke Customu připojen. Řidič si přitom sám může nastavit délku svého přívěsu (max. 10 metrů). Systém BLIS poté „pohlídá“ mrtvý úhel i pro přívěs – a minimalizujete riziko kontaktu přívěsu s jiným vozem, například při předjíždění.

FordPass Connect

Všechny osobní a některé užitkové vozy Ford, prodávané v Evropě od modelového roku 2020, v sobě mají zabudovaný modem. Ten spolupracuje s aplikací FordPass, kterou si zákazník snadno stáhne z Google Play nebo App Store. Díky tomu může z mobilního telefonu či tabletu svůj vůz třeba na dálku nastartovat a nechat prohřát (u vozů se samočinnou převodovkou), ale také zamknout a odemknout, zkontrolovat stav klíčových hodnot (olej, tlak v pneumatikách a devět dalších parametrů). U hybridních modelů typu plug-in řidič snadno může získat informace o úrovni nabití baterií, o času zbývajícímu ke kompletnímu dobití, aktuálním dojezdu, dobíjecích stanicích na jeho plánované trase a podobně. Přes zabudovaný modem si v autě také lze jednoduše vytvořit Wi-Fi hot spot, který najednou zvládne obsloužit až deset mobilních zařízení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code