Asistenční systémy už umí hlídat i cyklisty

Volkswagen nabízí nejnovější generaci asistenta pro vystupování, která pomáhá předcházet vzniku nebezpečných situací při vystupování z vozidla v městském provozu. Zdokonalený asistenční systém dokáže řidiče a spolucestující upozorňovat na účastníky silničního provozu, kteří se zezadu přibližují k zaparkovanému vozu. Systém v rámci svých limitů rozpoznává například cyklisty, kteří patří mezi mimořádně ohrožené účastníky silničního provozu. Asistent pro vystupování dbá na bezpečnost nejen u dveří řidiče a spolujezdce vpředu, ale také u zadních dveří. Tímto asistenčním systémem jsou sériově vybaveny nové modely ID.72, Passat a Tiguan. Technicky specifická verze této technologie je pro modely Golf, ID.4 a ID.5 k dispozici na přání.

Asistent pro vystupování v novém modelu ID.7

Vrcholná varianta asistenčního systému pro vystupování nalézá uplatnění v novém modelu ID.7. Asistent pro vystupování snímá dvěma radarovými senzory na zádi (na levé a pravé straně nárazníku) prostor za vozem a informuje cestující o nebezpečí ještě dřív, než cestující zatáhnou za kliku dveří. Pokud se účastník silničního provozu přibližuje, rozsvítí se automaticky LED diody ve vnějším zpětném zrcátku jako první stupeň výstrahy. Jestliže cestující i přesto zatáhne za kliku dveří, bude navíc otevření dveří na krátkou dobu znemožněno. Dojde-li pak navzdory tomu k otevření dveří, zazní výstražný signál.

Asistenční systém kromě toho zůstává aktivní po dobu tří minut i po zaparkování elektrického vozu Volkswagen a vypnutí jeho systému pohonu, aby mohl dohlédnout na vystupování všech cestujících.

Asistent pro vystupování v nových modelech Passat a Tiguan

Asistent pro vystupován v nových modelech Passat a Tiguan funguje velmi podobně jako v modelu ID.7. Systém informuje již před zatažením za kliku dveří LED diodami v příslušném vnějším zpětném zrcátku, že se zezadu přibližuje jiný účastník silničního provozu. Jakmile cestující i přes světelnou signalizaci za kliku dveří zatáhne, zazní z reproduktoru v příslušných dveřích akustické upozornění. Vzhledem k tomu, že jsou oba modely vybaveny mechanickými zámky dveří, postrádají dodatečnou funkci opožděného odjištění dveří z modelu ID.7, která je založena na elektrickém ovládání zámků dveří.

Pokud se při vystupování přibližuje k vozu zezadu jiný účastník silničního provozu, aktivuje asistent pro vystupování příslušnou výstrahu v několika různých stupních.

Asistent pro vystupování v modelech ID.4 a ID.5

Asistenční systém pro vystupování je pro modely ID.4 a ID.5 k dispozici na přání. Tento systém v nich funguje téměř stejně jako v modelu ID.7. Jedinou výjimkou je zapínání výstražného LED světla ve vnějším zpětném zrcátku při nebezpečí až v situaci, kdy cestující zatáhnou za kliku dveří. Další stupně výstrahy – akustický signál v příslušných dveřích a elektronicky opožděné odjištění dveří – probíhají stejně jako v modelu ID.7.

Prvním modelem značky Volkswagen s asistentem pro vystupování byl aktuální Golf. V něm systém funguje podobně jako v modelech ID.4 a ID.5. Golf je však stejně jako modely Passat a Tiguan na základě platformy MQB vybaven mechanickými zámky dveří, takže dodatečná funkce časově posunutého odjištění dveří není k dispozici.

 

Zdroj: Volkswagen, Porsche Česká republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code